1 Mayıs İşçi Bayramı ara bölgede düzenlenecek iki toplumlu etkinlikle kutlanacak
Eklenme Tarihi: 27 Nisan 2023

1 Mayıs İşçi Bayramı “Dayanışma-Yeniden Birleşme –Sosyal Adalet” sloganıyla ara bölgede düzenlenecek iki toplumlu etkinlikle kutlanacak.

1Mayıs Etkinliği ile ilgili PEO, DEV-İŞ, KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, BES, KOOP-SEN , DAÜ-SEN ara bölgedeki Dayanışma Evi’nde basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda ortak açıklamayı DEV-İŞ Genel Sekreteri Semih Kolozali ve PEO Genel Sekreteri Sotiroulla Charaloumbus okudu.

DEV-İŞ Genel Sekreteri Kolozali, ortak açıklamada 1 Mayıs’ın bu yıl da ara bölgede etkinlikle kutlanacağına dikkati çekerek, artan hayat pahalılığı ve temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarının sürekli artmasının emekçilerinin hayatını kötüleştirdiğine işaret etti.

Kolozali açıklamada Kıbrıs sorununa da değinerek, Kıbrıs’ta barışın hakim olması ve adanın yeniden birleşmesi için mücadeleye devam edeceklerine vurgu yaptı.

Kolozali, “ Kıbrıs sorununun çözümü için görüşmeler Crans Montana’da kalınan yerden mümkün olan en kısa zamanda yeniden başlatılmalıdır. Çünkü devam eden durağanlık, diyaloğun yokluğu ve yeni oldubittilere yol açılması ülkemizi nihai taksime doğru götürmektedir. İki lideri art niyetlerden ve gerginliğe yol açacak hareketlerden uzak durarak, tek hedefi Kıbrıs sorununun çöüzümü olacak görüşme sürecini bir an önce başlatıp devam etmeye çağrıyoruz. ” dedi.

İki toplumlu etkinlik kapsamında 1 Mayıs Pazartesi günü saat 17,30’da Kuğulu Parkta toplanılacak ardından ara bölgedeki Çetinkaya sahasına yürünecek. Burada düzenlencek etkinlikte ortak 1 Mayıs deklerasyonu okunacak ve iki dilde şarkılar seslendirilecek.