14 Kasım Dünya Diyabet Günü… Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” dolayısıyla mesaj yayımladı
Eklenme Tarihi: 14 Kasım 2022

Tıbbi beslenme tedavisinin diyabet tedavisinin ayrılmaz bir parçası olduğu, diyabet hastalarının uygun beslenme tedavisini almak için diyabet konusunda tecrübeli bir diyetisyene başvurması gerektiği kaydedildi.

Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” dolayısıyla mesaj yayımladı.

Dernek yazılı açıklamasında, 2006 yılında Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından her yıl 14 Kasım gününün, insülini keşfederek diyabet hastası milyonlarca kişinin yaşamını kurtaran Dr. Fredrick Bantig‘in doğum günü anısına, “Dünya Diyabet Günü” olarak kutlanmasına karar verildiği belirtildi.

Obezite, dengesiz beslenme, hareketsiz yaşam, aile öyküsü, nüfusun yaşlanması, hızlı kentleşme ve stresin dünyada diyabet epidemisinin artışından sorumlu en önemli nedenler olarak ortaya çıktığı belirtilen açıklamada, diyabet yönetiminde ekip çalışmasının çok önemli olduğu vurgulandı.

Ekip üyeleri olan hekim, diyetisyen, hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının uzmanlık alanları ile ilişkili olarak tedaviye destek verdiği ve kan şekeri kontrolünün sağlanmasında diyabetli bireylere yardımcı oldukları belirtilen açıklamada, diyabetli bireylerin tanı esnasında ve yaşamları boyunca ihtiyaç olduğunda diyabete yönelik beslenme tedavisi konusunda bilgili ve deneyimli bir diyetisyenden beslenme tedavisi almalarının son derece önemli olduğu kaydedildi.

Tıbbi beslenme tedavisinin (TBT) diyabet tedavisinin ayrılmaz bir parçası olduğu kaydedilen açıklamada, diyabet tedavisinde kan şekeri kontrolünü sağlamak için sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılması ve aynı diyabeti olmayan bireylerde olduğu gibi diyabetli bireylerinde yeterli ve dengeli beslenmeyi öğrenip, öğrendiklerini günlük yaşamda uygulamasının sağlıklı bir yaşamın temelini oluşturduğu belirtildi.

Dernek mesajında, diyabette beslenmenin tedavisinin kişiye özgü planlandığına dikkat çekilerek uygun beslenme tedavisini almak için diyabet konusunda tecrübeli bir diyetisyene başvurulmasının unutulmaması gerektiği vurgulandı.