46. Dönem Yedek Subay ve Çavuş Celbi Ant İçme Töreni Gülseren Kışlası’nda icra edildi
Eklenme Tarihi: 05 Mayıs 2023

46. Dönem Yedek Subay ve Çavuş Celbi Ant İçme Töreni Gülseren Kışlası’nda icra edildi.

Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle başladı.

Daha sonra Türk Bayrağı’nın tanıtılması ve ant içme töreni gerçekleştirildi.

Celp adına Asteğmen Ada Enver Etkin konuşma yaparak askerlik hizmetinin kutsal bir görev olduğunu vurguladı.

Halkın canını malını korumak için hayatını seve seve feda eden şanlı Türk ecdadının kutsal emanetini almaktan gurur duyduğunu ifade eden Etkin, “ Ne Mutlu Türküm” diyerek konuşmasını tamamladı.

Konuşmanın ardından Çavuş celbi adına Çavuş Mustafa İlkman “Vatan Aşkı Kıbrıs ” isimli şiiri okudu.

Yaş kütüklerine dönem plaketlerinin çakılmasından sonra, başarılı personellere ödülleri takdim edildi.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu törendeki konuşmasında Ant içme töreninin askerliğin en kutsal yemini olduğuna işaret etti.

Tümgeneral Topaloğlu, bu yeminin göreve hazır olmanın vatan için gerektiğinde seferber olmanın sesli ifadesi olduğunu kaydetti.

Tümgeneral Topaloğlu, Kuzey Kıbrıs Tük Cumhuriyeti’nin varlığının devam etmesi, halkın huzuru ve bağımsızlığını sağlanabilmesi için genç mücahitlerin Gülseren Kışlası’na heyecanla gelerek kısa sürede asker ocağına uyum sağladıklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da konuşmasında genç mücahitlerin vatan ve millet savunmasında aldıkları eğitim ve terbiyeyle görevlerini en iyi şekilde yapacaklarına inandığını söyledi.

Kıbrıs’ta çok acılar yaşandığına işaret eden Tatar, geçmişte Türk Mukavemet Teşkilatı’nın vatan savunmasını yaptığını , yaşanan onca acının ardından 1974 Mutlu Barış Harekatı’yla adada yeni bir dönem başladığını anlattı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin adadaki varlığının önemine vurgu yapan Cumhurbaşkanı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin emin adımlarla yoluna devam ettiğini söyledi.

Türk Devletleri Teşkikatı’na KKTC’nin anayasal adıyla kayıtlı olmasının önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “KKTC’nin tanınmazamanı geldi” ifadelerini kullandı.

Tören, tüfekli grup gösterisi ve Mücahitler Marşı’nın okunmasının ardından tören geçişiyle sona erdi.

BRT