Kolejlere Giriş Sınavı 1’inci Aşama Sınavı yapıldı
Eklenme Tarihi: 28 Ocak 2023

Kolejlere Giriş Sınavı’nın birinci basamağı bugün dokuz sınav merkezinde gerçekleştirildi.

İki oturumda yapılan sınav, hem öğrenciler hem de aileleri için heyecan içerisinde geçti..Sınav sonuçlarının akşam saatlerinde açıklanması bekleniyor.

İki oturumda yapılan Kolej Giriş Sınavı, “Türkçe”, “Fen veTeknoloji”, “Sosyal Bilgiler”, “İngilizce” ve “Matematik” olmak üzere toplam 5 alt testten oluşan, çoktan seçmeli bir sıralama sınavı.
Sınavın tamamlanmasının ardından soru kitapçıkları ve yanıt anahtarları Bakanlığın resmi web sitesi www.mebnet.net adresinden yayımlandı.

Öğrenciler; buiki basamaktan elde ettikleri puanların hesaplanması sonucunda elde ettikleri Kolej Giriş Puanına gore oluşturulacak sıralama listeleri ile kolejlerin kontenjan sayılarına göre 2022-2023 öğretim yılı için kayıt hakkı elde edebilecekler.

Kolej Giriş Sınavları sonuçlarına gore Lefkoşa Türk Maarif Koleji’ne 150, Gazimağusa Türk Maarif Koleji’ne 100, Girne 19 MayısTürk Maarif Koleji’ne 100, Güzelyurt Türk Maarif Koleji’ne 75, Bekirpaşa Lisesi Kolej Sınıfına 75, Lefke Gazi Lisesi Kolej Sınıfına 25 ve Hala Sultan İlahiyat Koleji’ne 120 öğrenci olmak üzere toplam 645 öğrenci 2022-2023 öğretim yılı için kolejlere kayıt hakkı eldeetmiş olacak.

Cevap kağıtlarının optic okuyucu işlemi ile değerlendirilmesinin ardından sınav sonuçlarının da buak şam saatlerinde açıklanması bekleniyor.

Kolejlere Giriş Sınavının 2’nci aşaması ise 10 Haziran’dayapılacak.