Akar: Kıbrıs’ta tek çözüm egemen, eşit bağımsız iki devletin varlığının kabul edilmesidir
Eklenme Tarihi: 22 Kasım 2022

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda bakanlığının 2023 yılı bütçesinin sunumunu yapan Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs konusuna da değindi.

Yunanistan’ın müttefiklik ruhuna uygun bir şekilde Türkiye’yi bir tehdit değil, güçlü, güvenilir ve etkin bir müttefik olarak görmesi hem kendisinin hem de bölge ve NATO’nun menfaatine uygun olacağını vurgulayan Akar “Samimi temennimiz Ege ve Akdeniz’in dostluk denizi olması, tüm zenginliklerin adil bir şekilde paylaşılmasıdır.” dedi.

Kıbrıs’ta Rum tarafının uzlaşmaz tutum ve statükocu tavrı nedeniyle bugüne kadar ortaya konulan çözüm arayışlarının sonuçsuz kaldığını belirten Akar, “Kıbrıs’ta tek çözüm, egemen ve eşit bağımsız iki devletin varlığının kabul edilmesidir. Artık, KKTC‘nin uluslararası alanda tanınması için gerekli adımlar atılmaya başlanmış, bu kapsamda geçtiğimiz günlerde KKTC‘ye, Türk Devletleri Teşkilatında gözlemci üye statüsü verilmiştir.” diye konuştu.

Akar, Kıbrıs’ı milli mesele olarak nitelendirerek, “Sonuç olarak diyaloğa açık olmakla beraber, Kıbrıs, Ege ve Doğu Akdeniz’de hiçbir oldubittiye müsaade etmedik, etmeyeceğiz. Kendimizin ve Kıbrıslı kardeşlerimizin hak ve menfaatlerini korumakta azimliyiz, kararlıyız ve buna da muktediriz.” dedi.