Altuğra, Çocuk Acil Servisi’ni ziyaret etti: ‘Çocuklara çok daha etkin, hızlı ve konforlu hizmet sunuluyor’
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2023

Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne bağlı Acil Durum Hastanesi ek binasında yer alan Çocuk Acil Servisi’ni ziyaret etti.
Ziyaret sırasında konuşan Bakan Altuğra, acil servislerde sağlık hizmetlerinin verilmesinin sağlık sisteminin vazgeçilmez parçası olduğunu belirtti.

Çocuk Acil Servisi’nin ülkemizde de çağdaş ülkelerde olduğu gibi ayrı bir servis olarak yaklaşık 4 ay önce hizmete sunulduğunu ve bunun gururunun yaşandığını ifade eden Altuğra, donanımlı, deneyimli ve çocuk odaklı tıp eğitimi alan hekimler tarafından tedavi edilmenin çocukların en temel haklarından biri olduğunu söyledi.

Altuğra, “biz de kendi ülkemizdeki çocuk hastalıkları uzmanlarımız ile birlikte kadrolarımızı çok daha fazla güçlendirerek hizmet yelpazemizi de genişleterek hizmet şemamızı hayata geçirmenin devamlılığı içerisindeyiz” şeklinde konuştu.

Ülkedeki Çocuk Acil Servisi’nde doktorların yan dal uzman hekimler ile hizmetlerinin desteklenmesinin ayrı gurur kaynağı olduğunu kaydeden Altuğra, çocuk psikiyatri uzmanı ile çocuk endokrin uzmanının çok yakın zamanda gelecek olmasının kadroyu daha da güçlendireceğini vurguladı.

“Yan dal uzmanlarımızdan hizmet veren çocuk gastroenteroloji uzmanımızın varlığı, çocuk plastik genel cerrahımızın varlığı bu kadrolara çok daha güç katan bir ekiptir” diyen Altuğra, Çocuk Acil Servisi’nin memnuniyetinin halkın kendilerine ilettiği mesajlar doğrultusunda bilgilerine geldiğini belirtti.

Altuğra,Çocuk Acil Servisi’nin hizmete girmesi ile çocuklara çok daha etkin, hızlı ve konforlu sağlık hizmeti sunulduğunu söyledi.

Eksiklik veya mağduriyetlerin olması halinde giderilmesi için bu ziyareti gerçekleştirdiklerini belirten Altuğra, hastaların memnuniyetinin ne ölçüde olduğunu teyt etmek istediklerini de ifade etti.

Altuğra, ziyaretlerinde ağırlıklı olarak memnuniyet gözlemlediklerini söyledi.

Başhekim Erol Uçaner de, bakan ve bakanlık yetkililerinin periotik ziyaretlerde bulunarak, destek verdiklerini kaydererek, sorunlara çözüm ürettikleri ve kaliteli hizmet vermelerini sağladıkları için teşekkür etti.

Başhekim Uçaner, “Acil Durum Hastanesi ek binamız özellikle yüzde 50 kapasite ile çocuk hastalıklarına ayrılmış bir bina haline gelmiştir. Bununla birlikte üroloji, kadın doğum
ve göz hastalıkları da mevcuttur. Çocuk pediatri olayına girdiğimizde şu an mevcut olan çocuk gastroentrolojisi sistemimize dahil olmuştur. Çocuk endokronoloji uzmanımız Nisan ayında gelecektir. Çocuk enfeksiyon uzmanı doktor arkadaşımız sisteme dahil oluyor. Çocuk cerrahisi zaten mevcut durumda yüde yüz randımanla hizmetini vermektedir” dedi.

Başhekim Uçaner, KKTC adına Acil Durum Hastanesi’nde pediatri olarak bakıldığı zaman eklenecek olan üst yan dallar ile birlikte tamamen çocuk hastalıklarının yüzde yüz hizmetlerini burada almaya devam edeceğini söyledi.BRT