Arıklı: 15 Kasım’da uçuşların başlaması planlanıyor
Eklenme Tarihi: 22 Eylül 2022

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı 15 Kasım’da açılması hedeflenen yeni Ercan havalimanı ve yeni havayolu şirketi ile ilgili BRT’ye açıklamalarda bulundu.

Arıklı, yeni Havayolu şirketinin adının 'Mavi Girne' olacağını duyurdu.

'Mavi Girne' isminin Mavi Vatandan yola çıkılarak konulduğunu ve işbirliği yaptıkları şirketin de bu yönde talebi olduğunu açıklayan Arıklı, teknik olarak tüm çalışmaların tamamlandığını ve bir sonraki Bakanlar Kurulunda bakanların onayına sunulacağını söyledi.

Arıklı, “Şirket hazır, kuruluşu hazır, uçaklar hazır umarım ki 15 Kasım’a umarım ki yeni havaalanı ile birlikte kendi havayolumuzun uçağının tekerleğinin de piste inmesini sağlayacağız” dedi

İlk uçuşun Karadeniz’e olacağını da belirten Bakan Arıklı, Ülkede çok fazla Karadenizli bulunduğunu ve yıllardır Karadenize gitmekte zorluk yaşadıklarını ifade etti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Arıklı, Trabzon'un yanısıra tüm destinasyonlara uçuş hedeflediklerini de belirtti.
Arıklı, “Tüm destinasyonlara gidilecek, Moskova’dan touch down yapılabilirse touch downla charter seferler yapılacak. Ciddi şekilde Rusya’dan tursit bekliyoruz. Rus turistler Güney Kıbrıs’a bu sene gidemiyor çünkü uçak yok dolayısı ile biz bu boşluğu doldurabiliriz .Rus turistlerin büyük bir kısmını buraya çekmeyi hedefliyoruz” dedi.

Yeni hava yolu şirketinin Türkiye Sivil Havacılık Dairesi’nin şartlarına uyacağını da belirten Bakan Arıklı, 5 uçaklı filonun söz konusu olabileceğini ifade etti.

Bakan Arıklı yeni havayolu şirketinin kuruluşu ve mali yapısı ile ilgili de bilgi verdi.

Arıklı, “Yüzde 25’i inkişaf sandığının olacak , yüzde 75’i özel onun içerisinde de 24’ünü Kıbrıs’taki yatırımcılara turuzimcilere isteyenlere arz edecekler dolayısı ile yüzde 49 yüzde 51 olacak onun 25i devletin olacak. Devletin Hissesi yani inkişaf sandığının hissesi yüzde 25 A Sınıfı olacak hiçbir zaman aşağı düşmeyecek yani ilerde sermaye artırımı sözkonusu olsa dahi hisseleri yüzde 25 de kalacak en önemlisi kara ortağız ama zarara ortak değiliz. Bütün sermayeyi işletme sermayesi dahi karşı taraf üstlenecek” dedi

Yeni havalimanın açılması konusunda Türkiye Cumhuriyeti’nin çok ciddi telkinleri olduğunu belirten Arıklı, özellikle teknik malzemelerin alımı konusunu Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’nın talimatı ile Türkiye Ulaştırma Bakanı’nın takip ettiğini söyledi.

Yeşilköy’deki eski Atatürk Havalimanı’ndaki malzemelerin bir kımını gönderilediğini kaydeden Arıklı, “bir eksiklik yok herşey yolunda gidiyor. Biz de dedik ki Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan bu işe bu kadar önem verdi 15 Kasım’da yeni Ercan Havalanına ilk onun uçağı insin. “ şeklinde konuştu.

Rusya’dan KKTC’ye doğrudan uçuş yapılabilmesi için bir buçuk aydır yazışmaların devam ettiğini ancak olayın Türkiye basınına yansıması ile Rusya’ya ciddi bir baskı yapıldığını aktaran Arıklı, Rusya’nın kararlı olması durumunda geri adım atamayacağını düşündüğünü belirtti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, yeni havayolu şirketinin kurulması ile bilet fiyatlarının düşüşünü arzuladıklarını da kaydetti.

Mevcut bilet fiyatları ile turizmin geliştirilmesinin mümkün olmadığını belirten Arıklı, bilet fiyatlarını aşağı düşürmek için rekabet ortamı oluşturulması gerektiğini de vurguladı.

Arıklı, “ sadece bizim kuracağımız Milli Havayolu değil aynı zamanda başka uçak şirketi de şu anda kuruldu. Onlar da ayrıca sefer yapacaklar dolayısı ile kısa süre içerisinde iki tane yeni havayolu Kıbrıs’a uçuş yapacak, böylece bilet fiyatları artan rekabet dolayısı ile daha aşağı inecek dedi.

BRT