Avrupa Birliği, Covid-19’un “Kraken” alt varyantı için uyarı yaptı
Eklenme Tarihi: 06 Ocak 2023

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, COVID-19 hastalığına yol açan koronavirüsün ABD’de hızla yayılan “Kraken” alt varyantının Avrupa’da nispeten daha geç de olsa yaygın hale gelebileceğini açıkladı.

Avrupa Birliği’ne  bağlı Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi COVID-19 salgınıyla ilgili son değerlendirmesinde, “Kraken” adı verilen alt varyant hakkında bilgiler yer aldı.

ABD’deki varyantlar arasında Kraken’in payının yüzde 40 olduğunu, bir hafta içinde hakim varyant haline geleceği belirtilen değerlendirmede, bu alt varyantın BA.1’den sonra büyüme hızı bakımından ikinci sırada olduğu kaydedildi.

Merkezin değerlendirmesinde, “Bu varyantın AB içinde COVID-19 vakalarının artışına etki etme ihtimali bulunuyor. Ancak bu artış gelecek ay içinde olmayacaktır çünkü varyant AB ülkelerinde şu an için çok düşük seviyelerde görülüyor.” denildi…

Kraken’in yol açtığı COVID-19 vakaları Avrupa’da Danimarka, Fransa, Avusturya, Hollanda, Almanya,İtalya, İspanya, İsveç, İzlanda, Belçika, Çekya, Portekiz ve İrlanda’da az sayıda tespit edildi.

ABD’deki Kraken vakalarıyla ilgili veriler varyantın hızla yayıldığını, vaka sayılarının 9 günde ikiye katlandığını gösteriyor…