Baraka Kültür Merkezi ve LTB’den Dünya Tiyatro Günü’ne özel etkinlik

Eklenme Tarihi: 25 Mart 2021

Baraka Kültür Merkezi ile Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) işbirliğinde, 27 Mart Cumartesi günü saat 14.00’te, Başkent Tiyatro Binası önünde ‘tiyatral’ bir etkinlik düzenlenerek Dünya Tiyatro Günü kutlanacak.

Baraka Kültür Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, söz konusu etkinlikte Shakespeare’den Hamlet, Dinçer Sümer’den Sevtap, Samuel Becket’ten Godot’yu Beklerken tiradları sahnelenecek. Bertolt Brecht’in “Oyun Yazarının Türküsü” adlı şiirinin de seslendirileceği etkinlikte, LTB Başkanı Mehmet Harmancı ve sanatçı Yaşar Ersoy da konuşma yapacak.
Tüm sanat severleri etkinliğe çağıran Baraka Kültür Merkezi, bir de Dünya Tiyatro Günü mesajı yayımladı.

Pandeminin yarattığı olumsuzluklara rağmen tiyatroyu yaşatmanın yollarını aradıklarını kaydeden Baraka, Hükümetlerin pandemide ilk olarak sanatı gözden çıkarıp tiyatroları kapattıklarını savundu.

Baraka Kültür Merkezi, mesajında, “Özerk tiyatro yasası yapmak ve sanatı özgürleştirmek yerine sadece sanat severmiş gibi görünüp, üstüne bir de dernek tiyatrolarına yapılacak katkıları kesmenin tüzüklerini yapıyorlar. Çünkü boyun eğmeyen ve insanı insana insanla anlatan bu sanatın gücünden korkuyorlar. Sadece kendilerine tabi olacak, sahibinin sesini sahneye taşıyacak bir tiyatro istiyorlar. Bunun için bize bir ezber yaptırıp verdikleri rolleri oynamamızı bekliyorlar. Ama biz, seyirci kalmayan seyircilerimizle birlikte, ezberleri bozuyor bize biçilen rolleri kabul etmiyoruz! Barış içinde, özgür, eşit ve adil bir toplum için, doğanın ve insanın sömürülmediği bir dünya için ‘yaşasın tiyatro, yaşasın hayat’ diyoruz” ifadelerine yer verdi.