Başbakan Üstel 15 maddelik ekonomik destek paketini açıkladı
Eklenme Tarihi: 30 Haziran 2022

Başbakan Ünal Üstel, hükümetin hazırladığı ekonomik paketi açıkladı.

Meclis Mavi Salonu’nda gerçekleştirilen basın toplantısında hükümetin ve meclisin çalışmalarına da değinen Başbakan Ünal Üstel’e, Başbakan Yardımcısı Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı da eşlik etti.

Başbakan Üstel, kurulan koalisyon hükümetinin bugün 41’inci gününe girdiğini söyleyerek, 1 Temmuz’da anayasa gereği Cumhuriyet Meclisi’nin tatile girdiğini ve son toplantısını da 28 Haziran’da yaptığını kaydetti.

Cumhuriyet Meclisi’nin tatili nedeni ile çalışmalarına ara verdiklerini ancak koalisyon hükümetinin çalışmalarına devam edeceğini anlatan Başbakan Ünal Üstel, yaptıkları 4 meclis toplantısında 10 tane yasa geçirdiklerini ve halkın beklentisi olan daha birçok yasayı da komitelere gönderdiklerini belirtti.

Başbakan, Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nde 12, Maliye Komitesi’nde 23 yasa bulunduğunu, Hukuk ve Siyasi İşler Komşitesi’nde 12 yasayı Bakanlar Kurulu’ndan geçirip Meclise sevk ettiklerini vurgulayarak, bu yaz tatilinde de komitelerin çalışarak bu yasaları tamamladığı zaman Meclisin en az ayda 2 kere olağan üstü toplantıya çağrılarak halkın beklediği bu yasaların meclistyen geçirilmiş olacağını kaydetti.

Başbakan, ülkenin geleceğini yeniden yapılandırmak için bu yasalara ihtiyac olduğunu vurgulayarak, yeni yasaların da rutin bir şekilde Bakanlar Kurulu toplantılarından geçirilererek Meclise gönderileceğini belirtti.


Üstel, hükümetin yaptığı bütün icraatların ilerki günlerde yapılacak bir basın toplantısı ile halka duyrulacağını da ifade etti.

Başbakan Üstel, maaşlarını alamamaları nedeniyle günlerdir Başbakanlık önünde eyleme devam eden taşeron işçilere de bugün ödenecekleri müjdesi verdi.

Başbakan Üstel, İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü çerçevesinde Anavatan Türkiye’den ülkeye gönderilen iki jeneratörün yaklaşık 10 gün içerisinde devreye sokularak enerji açığının karşılşanacağını da kaydederek, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a teşekkür ettti.

Başbakan Ünal Üstel, halkın kısmen de olsa arahatlaması için hazırlanan ekonomik paketin, bayram öncesi hakla büyük bir rahatlama getirmese de derin bir nefes aldıracağını kaydetti.


EKONOMİK DESTEK PAKETİNİN TAMAMI: