Başbakan Üstel, istikrar vurgusu yaptı
Eklenme Tarihi: 11 Şubat 2024

Başbakan Ünal Üstel, ülkede ekonomik ve siyasi istikrarı yakaladıklarını vurguladı..

Katıldığı bir etkinlikte, “Haziran ayından sonra çok daha güzel günler bizi bekliyor” açıklaması yapan Üstel, “2027’ye kadar yürünecek yolumuz var” dedi.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan sel felaketine de değinen Üstel, zarar gören vatandaşlara gereken yardımın yapılacağını açıkladı.

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Başbakan Ünal Üstel Girne İlçesi’ne bağlı örgüt başkanları ile ayrı ayrı toplantılarda biraraya geldi..

Üstel’e toplantılarında, Maliye Bakanı Özdemir Berova, UBP Girne Milletvekili Hasan Küçük ve Girne İlçe Başkanı Bülent Kutay eşlik etti…

Örgüt başkanlarının parti içi çalışmalar ve bölge sorunları ile ilgili görüşlerini dinleyen Ünal Üstel, konuşmalarında “istikrar” vurgusu yaptı.

Başbakan Ünal Üstel konuşmasında geçtiğimiz günlerde yaşanan sel felaketine de değindi…
Zarar gören vatandaşlara gereken yardımın yapılacağını açıklayan Üstel, Geçitköy, Lapta, Karşıyaka, Geçitkale ve diğer bölgelerde vatandaşımız ne kadar zarar gördüyse, hepsini ödeyeceğiz. Bu da tarihte bir ilk olacak… Kaymakamlarımız ve teknik ekiplerimiz çalıştı, çalışıyor…Kimse mağdur olmayacak” dedi.

Üstel, “Biz yapamayacaklarımızı taaahüt etmeyiz. Yarım kalan ne proje varsa bitireceğiz dedik ve sözlerimizi bir bir tutuyoruz. Herkes bilsin ki UBP bu ülkenin garantisidir. Bu bilinçle KKTC için canla başla çalışıyoruz” dedi…

Dünyanın bir çok bölgesinde savaşların devam ettiğine işaret eden ÜStel, dünya ekonomisinin zor bir dönemden geçtiğini, ancak KKTC’nin Anavatan Türkiye’nin desteği ve güvencesiyle, hükümetin attığı kararlı adımlarla, geleceğe istikrar içinde ilerlediğini söyledi…

Yaklaşık iki yıldır kendisi ve bakan arkadaşlarının yoğun bir çalışma temposu içinde görev yürüttüklerini kaydeden Üstel, emeklerinin karşılığını büyük ilgi ve teşekkürle almanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Üstel 2023 yılında yapılan reformlar ve bitirilen projelerden örnekler de verdi ve “Belediyeler Reformu’nu tüm engellemelere rağmen hayata geçirdik. Biz hükümete geldik Ercan Havalimanı’nı anavatanın desteği ile açtık” dedi…

Kablo ile elektrikte projenin adım adım ilerlediğini belirten Üstel, tarihi proje ile yeşil enerjinin de önünün açılacağını, enerji altyapısının yenileneceğini söyledi.

Girne Bölgesi’nde yarım kalmış yolların biteceğini, Girne – Karşıyaka yolunun ise bitmek üzere oldunu belirten Üstel, sıranın Çatalköy Yoluna geldiğini ve bunun da yerel kaynaklarla tamamlanacağını vurguladı.
Üstel, “Girne Batı yolunu kendi kaynaklarımızla yapmaya başladık. Çatalköy ızdırap yolu için bu yıl ihaleye çıkacağız. Lefkoşa Çevre Yolu, Güzelyurt Lefke yolu, Karpaz İskele yolu, Kuzey ve Güney Mesarya yolları…Hepsini bir bir yapıyoruz. Bunları ben değil biz yapıyoruz. Tüm arkadaşlarımızla, sizlerden aldığımız güçlü destekle ne söz verdiysek hayata geçirdik, geçirmeye de devam edeceğiz. UBP birlik içinde daha güçlüdür. Emin adımlarla, güneşin daha güçlü enerjisiyle, UBP, KKTC’nin teminatı olmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

Yeni yılda hayata geçirdikleri ekonomik adımları da anlatan Üstel, şöyle konuştu:
“2024 yılına maaşlara tarihi artışla başladık. Kamu çalışanlarımızın maaşlarına yüzde 50.3 hayat pahalılığını yansıttık. Devlet ve özel sektörü ayırmadık. Özel sektöre sosyal sigorta prim desteği verdik. Yıl sonuna kadar yeni destek ve artışları vermeye devam edeceğiz. Üreticimize, tarımcımızı, sanayicimizi de unutmadık, onlara da tarihte görülmemiş destekler verdik ve vermeye devam edeceğiz. Müteaahhitlerimizin de devletten alacağı kalmamıştır. Bu da tarihte tektir”…

Otuz yıldan sonra gençleri konut sahibi yapmak için kolları sıvadıklarını da belirten Üstel, bu çerçevede yıllar sonra sosyal konut projesini hayata geçireceklerini vurguladı….
Üstel, “ Gençlerimize düşük faizli uzun vadeli krediler sağlıyoruz. Sosyal konut kredileri veriyoruz. Bu kredileri bütün konut harçlarından muaf tutacağız. Kırsal kesim arazilerinin altyapı çalışmalarını tamamlıyoruz. İlk Evim Kredisi’ni verdik, şimdi ikinci paketi açıkladık…Engelli gençlerimizi çalışma yaşamına kazandırdık. Çünkü gençlerimiz devletlerine sahip çıksın, topraklarına tutunsun istiyoruz” şeklinde konuştu.

Üstel, şöyle devam etti:
“Haziran’dan sonra çok daha güzel günlere kavuşacağız…Çünkü istikrarı yakaladık. Yakalanan siyasi ve ekonomik istikrarın ile huzurun devamından yanayız. Bizim 2027 yılına kadar yürünecek yolumuz var”

Üstel, Türkiye ile hem ekonomik hem stratejik projeleri hayata geçirmeye devam ettiklerini de belirtti…
Üstel, Türkiye ile imzalanan Doğu Akdeniz’de Gemi Trafik İzleme Projesi İle Sadrazamköy, Karpaz ve Mağusa Körfezine merkez kurulacağını, hem KKTC’nin güvenliğinin daha da artacağını hem de Doğu Akdeniz’de önemli bir adım atılmış olacağını kaydetti…

Başbakan Üstel’in açıklamaları
Başbakan Üstel, istikrar vurgusu yaptı
“Selden zarar gören vatandaşlara gereken yardım yapılacak”
“Kablo ile elektrikte proje adım adım ilerliyor”
“Yarım kalmış yollar bitirilecek”
“Yeni destek ve artışlar vermeye devam edeceğiz”
“Gençleri konut sahibi yapmak için kolları sıvadık”
“Haziran’dan sonra çok daha güzel günlere kavuşacağız”
“Hem ekonomik hem stratejik projeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz”