Başbakan Üstel: Sayın Erdoğan’ın tam desteği ülkemizin gücüne güç katmıştır
Eklenme Tarihi: 12 Haziran 2023

Başbakan Ünal Üstel, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için Cumhurbaşkanlığında düzenlenen resmi törene katıldı. Başbakan Üstel, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir de görüşme gerçekleştirdi.

Erdoğan’ın ziyaretini değerlendiren Üstel, “Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, Sayın Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar ile gerçekleştirdikleri basın toplantısında yaptığı konuşmada, Kıbrıs konusunda iki devletli çözüme, ülkemizde gerçekleştirdiğimiz tüm projelere ve yeni yatırımlara vermiş olduğu tam destek ülkemizin gücüne güç katmıştır. Sayın Erdoğan’ın konuşmasında ülkemiz adına ortaya koyduğumuz tüm vizyon ve projeler destek bulmuştur. KKTC Başbakanı olarak kendisine halkım adına bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerine yer verdi.

Üstel, yeni havalimanımızın 20 Temmuz’da açılacağının müjdesinin verilmesinin, Türkiye’den çift yönlü kablo ile elektrik getirilmesi projesinin çok kısa süre içerisinde başlatılacağınınteyit edilmesinin, 500 yataklı yeni Lefkoşa Hastanesi’nin temelinin atılacak olmasının, yol projelerine, sosyal konut projelerine ve su projelerine sağlanacak desteklerin, Kıbrıs Türk halkının ve ülkenin daha güzel yarınları için atılmış önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Erdoğan ile görüşmelerinde son derece önemli konuların ele alındığına işaret eden Üstel, yapıcı, sonuç odaklı ve samimi bir görüşme olduğunu belirtti.

Üstel, açıklamasında, “Türkiye ilişkileri bizler için çok önemlidir. Türkiye’nin Kıbrıs’a verdiği destek ve verdiği güç, halkımız ve devletimiz için yaşamsaldır. Biz bu ilişkileri karşılıklı saygı, sevgi ve güven çerçevesinde geliştirmeyi başarmış insanlarız. İlişkilerimizi daha da güçlendirerek işbirliğimizi geliştireceğimize ve Türkiye’nin güçlü desteği ile çok daha büyük projelere imza atacağımıza inanıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs Türk halkına verdiği samimi destek bizleri son derece mutlu etmiştir” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Başbakan Ünal Üstel, havalimanındaki uğurlama törenine katılarak Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şahsı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkı adına ziyaretlerinden ve desteklerinden dolayı teşekkür ederek iyi yolculuklar diledi.