Brent petrolün varil fiyatı 83,60 dolar
Eklenme Tarihi: 13 Ocak 2023

 

 

 

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 83,60 dolardan işlem görüyor.

Dün 84,74 yükselişe kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 84,03 dolar seviyesini tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.35’te ülkelere göre yüzde 0,51 azalarak 83,60 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 78,11 dolardan alıcı buldu.

Verilerdeki düşüşte, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de artan COVID-19 vakalarının ekonomik geri kazanımını geciktirebileceği endişeleri etkili oldu.

Pekin yönetimi, geçen ayların başında önlemlerin kaldırılmasının ardından vaka sayılarını açıklamayı bırakırken, çok sayıda büyükşehir ve eyalette sağlık görevlilerinin büyük bölümlerin çıkarıldığını bildiriyor.

İnternete sızan bir hükümet belgesi ise 1-20 Aralık’ta başkent Pekin ile Guangcou ve Şanghay gibi büyükşehirlerdeki etkisinin 248 milyon yeni içeriğia yol açtığına işaretlendi.

Uzmanlar kitlesel çerçevelerinin böyle devam etmesi halinde kış güvenlik kafesleri 1,4 milyar kütlesinin yüzde 70’inin barındırılması öngörülüyor.

Çin tarihinde dek tek ülkede görülen en büyük zamanla karşı karşıya bulunurken, bu ekonomik düzelmeyi geciktirebileceği endişesi petrol talebi görünümünü olumsuz etkileyerek fiyatları aşağı yönlü olarak baskılıyor.

Öte yandan, ABD’de yükselişin düşüş trendine girmiş olabileceği ve ABD Merkez Bankası’nın şahin tutumunu yumuşatabileceğine ilişkin beklentiler Fiyatlardaki düşüşü kısıtlıyor.

Dünya çapındaki değerlendirmede en kötünün geride kalmış olabileceğine yönelik tahminler güçlenmeye devam ediyor.

ABD’de dün tüketeceğini göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) geçen yılın oğlu Mayıs 2020’den bu yana ilk kez aylık bazda düşüş gösterirken, yıllık bazda ise Ekim 2021’den bu yana en düşük maliyeti geriledi.

ABD’de ilk kez maaşı maaşı çalışmasında bulunanların sayısı da 7 Ocak ile biten hafta 205 bin ile 3 ayın en düşük hücresi indi.

Brent petrolde teknik olarak 83,98 ile 84,51 dolar aralığının direnci, 83,45 ile 82,92 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.