BRTK’nın 60. yıl dönümü dolayısıyla resepsiyon düzenlendi
Eklenme Tarihi: 25 Aralık 2023

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun 60’ıncı kuruluş yıldönümü, etkinliklerle kutlanıyor.

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun kuruluş yıldönümü dolayısıyla BRTK Fuayesi’nde bulunan Yayıncılık Tarihi Müzesi’nde 60’ıncı Yıl Resepsiyonu gerçekleştirildi.

Resepsiyon öncesinde Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu’nun performansı yer aldı.
Resepsiyon, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Resepsiyonun açılış konuşmasını yapan Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Müdürü Meryem Özkurt, 60 yıl önce Kıbrıs Türkünün sesini duyurması için kurulan Bayrak Radyosu’nun ilk anonsunun kutlanması amacıyla resepsiyon düzenlendiğini ifade etti.

BRT olarak ülke yayıncılığına yapılan katkılardan dolayı gururlu olduğuna vurgu yapan Özkurt, DVBT sisteminin bu platformda bulunacak yayıncı kuruluşlara ve ülkeye hayırlı olmasını diledi.

BRTK’nın KKTC’de çevreci bir yaklaşımla güneş enerjisinden elektrik üreten ilk kamu kurumu olduğunu belirten Özkurt, kuruma yapılan yatırımlarla ilgili bilgi aktardı.

BRT’de sorunlar olduğuna ifade eden Özkurt, bu sorunların el birliği ile çözülebileceğine duyduğu inancı dile getirdi.

Özkurt, kurumda kadrolu personel sayısının her geçen gün azalmasına rağmen birçok projenin yapıldığını, kurum personelinin kurumu sahiplenerek yaptığı çalışmalar ile dünya standartlarının yakalanmaya çalışıldığını kaydetti.

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Salih Can Doratlı ise konuşmasına Kuzey Irak’ta 12 askerin şehit olduğu terör saldırısını kınayarak başladı.

Doratlı, “Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri hiçbir zaman bu gibi faaliyetlerde bulunanlara ve bulunmaya tevessül edeceklere geçit vermeyecek ve Türkiye Cumhuriyeti varlığını ve gücünü ilelebet muhafaza edecektir” dedi.

Devletlerin; bireyleri doğru haberle buluşturma görevinin özellikle gerginlik dönemlerinde daha da önem arz ettiğine vurgu yapan Doratlı, birlik ve beraberliğin tesisi, doğru iletişimin etkin bir şekilde sağlanması için kamu yayıncılığının önemli olduğunu ve bu zaruretin bir sonucu olarak BRT’nin 25 Aralık 1963 tarihinde kıt kanaat imkanlarla yayın hayatına başladığını anlattı.

Konuşmasında Gazze’de Filistinlilerin katledilmesi olaylarına da dikkati çeken Salih Can Doratlı, “Bunu tüm dünya İsrail hükümetinin izin verdiği ölçüde ana akım medyadan takip etmek durumunda kalıyor. Sınırın gerisinden sadece vahşetin çok küçük bir kısmına şahit olmamıza rağmen insanlığımızdan utanırken kamu yayıncılığının bu bağlamda algı yaratma ve yönetme konusundaki önemini ve bunun olmadığı ortamlarda ortaya çıkan zaafı ortaya koyması bakımından hepimize bir ders niteliğindedir. BRTK bu bilinçle her geçen gün kendini geliştiren çağdaş bir medya kurumu olarak, gerek hükümetin katkısı, gerekse Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm kurumları ile maddi manevi destekleri ile dün olduğu gibi, bugün de yarın da Kıbrıs Türkünün haklı mücadelesini tüm dünyaya duyurmaya devam edecektir” diye konuştu.


Başbakan Yardımcısı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da konuşmasında 60 yılda BRT çalışanlarının ortaya koyduğu özverili çalışmalara işaret ederek, tüm personeli kutladı.

Ataoğlu, “ Şehitler haftası dolayısıyla şehitlerimizi anıyorum hayatını kaybetmiş BRT çalışanlarına da rahmet diliyorum. BRT’nin daha ileriye gitmesi için varolan sıkıntılarının farkındayız, aşılması için birlikte çalışarak elimizden gelen katkıyı koyacağız” diye konuştu.

Ataoğlu, Gazimağusa’da 2024 yılı içerisinde BRT Gazimağusa Stüdyosu’nun açılmasının hedeflendiğini de ifade etti.

Yoğun programı dolayısıyla resepsiyona katılamayan Başbakan Ünal Üstel ise kurumun kuruluş yıldönümü dolayısıyla gönderdiği mesajda Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun 60 yıl önce yayın hayatına Kıbrıs Türk halkının haklı davasının tüm dünyaya duyurulması ve halkın doğru şekilde bilgilendirilmesi misyonu ile “Bayrak… Bayrak… Bayrak…” anonslarıyla başladığını anımsattı.

Mesajında, “Bayrak Radyosu’nun o dönemlerden bugünlere Kıbrıs Türkünün varoluş ve bağımsızlık mücadelesine büyük güç katmıştır” ifadelerine yer veren Başbakan Üstel kurumun, Kıbrıs Türk Halkı’nın güvenilir habere ulaşmasını sağlamanın yanı sıra milli bilinç ve birliğin güçlendirilmesine önemli katkılar sağladığını da vurguladı.

Başbakan Üstel mesajında, kurumun, kamusal yayıncılık sorumluluğu ve toplumun her kesimine eşit mesafede durarak, Kıbrıs Türk’ünün güçlü sesi olan BRTK bu misyonla yoluna devam ettiğine dikkati çekerek, “60 yıl önce en çetin mücadele günlerinde kısıtlı sayıda teknik araç-gereçle yayın hayatına başlayan BRTK’nın bugün çok daha gelişmiş ve kurumsallaşmış bir yapıyla dünyaya yayın yapar hale gelmesi bizleri gururlandırmaktadır” dedi.

Yurt dışı temasları dolayısıyla resepsiyona katılamayan Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre de kuruluş yıldönümü dolayısıyla mesaj gönderdi.

Mesajında, “1963 tarihinden bugüne Bayrak Radyo Televizyon Kurumu, Kıbrıs Türk halkının milli mücadelesinin başlangıç noktası ve moral kaynağı olmuştur” ifadelerine yer veren Töre, doğru, tarafsız ve ilkeli yayın anlayışı ile 60 yıldan bu yana yayın çizgisini bozmadan devam ettiren Bayrak Radyosu’nun kuruluş yıldönümünü tebrik etti.

Resepsiyona katılan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da Kurum’un, ‘Bayrak Bayrak Bayrak’ diyerek Kıbrıs Türk halkının sesinin dünyaya duyurulmaya devam edildiğini söyledi.

BRT’nin Ada genelinde Kıbrıslı Türkler’in kendi arasında iletişimi sağlamak için garajda yapılan çalışmalarla önce radyonun kurulduğunu sonrasında ise televizyon ve şimdi çeşitli radyo , tv ve internet yayıncılığı ile Kıbrıs Türk Halkının sesinin dünyaya duyurulduğunu aktaran Tatar, “Kimse bizim haklı sesimizi kısamaz. Egemenlik, eşit kurucu ortak olarak aldığımız bir haktır.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tatar, esas olan KKTC’dir. Geçmişte bize görülen reva 3 haftada bir Türk filmi idi. Şimdi bu özgür ses KKTC’nin altyapısıdır. Bunu ülkemizin yararına kullanmak zorundayız. Bugün bu ülkede bu kadar özel televizyon ve yayın varsa bunda BRTK’nın emektarlarının büyük emeği vardır.” dedi.

Tatar, “Yayın Yüksek Kurulu’na da söyledim hiçbir devlet hiçbir cumhuriyet kendisini yıkmak için yayınların yapılmasına müsaade etmemelidir. Bu konuda denetim gereklidir. Bu altyapı olmazsa siz bu yayınları nasıl yapacaksınız BRT’yi sahiplenelim” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Tatar, Tüm BRT çalışanlarının 60. Yıldönümü’nü kutlayarak Şehitler Haftası nedeniyle de tüm şehitleri anarak gazilere de şükranlarını sundu.

Tatar, konuşmasını yine “Bayrak Bayrak Bayrak’ sesimizi dünyaya duyurmaya devam edeceğiz.” diyerek tamamladı.

Konuşmaların ardından Bayrak Radyosu’nun kuruluşundan itibaren kuruma hizmet veren Ali Ziya Dinçer’e ve kurumda 25’inci hizmet yılını dolduran personele anı plaketleri takdim edildi.

Resepsiyonun ardından kurumda uzun yıllar hizmet veren Hakan Çakmak’ı anmak ve çalışmalarını yaşatmak adına sanat programlarında röportaj yaptığı sanatçıların kendi alanlarındaki çalışmaları sergilendi.