“Çocuklarımıza hak ettikleri yaşamı sunmak sorumluluğumuzdur”
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2023

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, eşi Sibel Tatar ile birlikte, Uluslararası Down Federasyonu KKTC Başkanı Tülay Umut ile KKTC’deki özel eğitim okullarından gelen ekibi kabul etti.

Cumhurbaşkanı Tatar kabulde yaptığı konuşmada, 21 Mart Down Sendromu Günü’nde down sendromu farkındalığını artırmak ve özel çocuklara sahip çıkarak onların beklentilerine yönelik devletin imkanları ölçüsünde yapılabileceklerin değerlendirildiğini söyledi. Özel Eğitim Yasası’ndan başlayarak farklı boyutları ile bu konunun her zaman ilgi alanlarında olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, özel eğitim okullarının ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konu ile ilgili yapmakta olduğu çalışmaları takdir ettiğini dile getirerek teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, “Çocuklarımıza sahip çıkmak için elden ne gelirse yapmaya hazırız ve imkanlarımızı bu doğrultuda değerlendirerek onlara hak ettikleri yaşamı sunmak sorumluluğumuzdur” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, özel eğitim okullarından gelen çocukların hazırladıkları konuşmaları da dinledi.

-Bir ele siyah diğer ele mavi renk çoraplarla hem deprem dolayısıyla duyulan büyük acı hem de içimizde umut yeşertmenin önemi paylaşıldı

Dünya Down Sendromu Günü dolayısıyla ayrıca kabulün ardından, bir ele siyah diğer ele ise mavi çorap giyilerek Türkiye’de meydana gelen 6 Şubat depremi dolayısıyla deprem bölgelerinde yaşanan acıların unutulmayacağının, aynı zamanda ise umutları yeşertmenin önemli olduğu mesajı verildi.

Down sendromlu bireylerin 21. kromozomunun 3 adet olması, yani +1 kromozom fazla olması ve kromozomların şekil itibarıyla çoraba benzetilmesi nedeniyle çorabın kullanıldığı etkinlikte, down sendromlu bireylerin her zaman yanında olunduğunu ve onların hayatımızın bir parçası olduğu vurgusu da yapıldı.
CB/BRT