Cumhurbaşkanı Tatar, “Basında ustaların objektifinden Âşık Veysel” Nazender Süzer Gökçe ve Gürsel Gökçe koleksiyon fotoğraf sergisi ve Âşık Kenzi belgeleri sergisinin açılışına katıldı
Eklenme Tarihi: 18 Mayıs 2023

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yakın Doğu Üniversitesi’nde düzenlenen “Basında ustaların objektifinden
Âşık Veysel” Nazender Süzer Gökçe ve Gürsel Gökçe koleksiyon fotoğraf sergisi ve Âşık Kenzi belgeleri sergisinin açılışına katıldı.

Sergi açılışında Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Meclis Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, YDÜ Rektörü Dr. Tamer Şanlıdağ, Türksoy Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Bilal Çakıcı ve Aşık Veysel’in torunu Nazender Süzer birer konuşma gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, sergi açılışı öncesinde yaptığı konuşmasında KKTC’nin düzenlenen etkinliklerde yer almasına imkan veren Türksoy’a yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatında yer alması, Kıbrıs müzakerelerinde yeni siyaset anlayışı olan eşit egemen iki ayrı devlet konusunda verilen destekten dolayı TC Lefkoşa Büyükelçisi Metin Fevzioğlu nezdinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerini sundu.

Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin kurum ve kuruluşları ile önündeki engellileri aşmaya devam edeceğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Tatar, “Türkiye’nin Aşık Veysel’i var. Bizim de Harid Fedainin çalışmalarıyla tanınan çıkan Kıbrıslı Türk Ozanımız Aşık Kenzi var. Harid Fedai ve kızına varlığımızın devamı için teşekkür ederim” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Tatar, kültürel zenginliği yaşatmanın yapılan akademik çalışmalarla UNESCO’ya kadar bu kültürel zenginliği anlatmanın önemine de vurgu yaptı.

Yakın Doğu Üniversitesi’ne ve kurucusu İrfan Suat Günsel’e Türk dünyasının sanatçılarını buluşturması nedeniyle teşekkür eden Tatar, “Dünya sanatçılarını dünyayla buluşturuyorlar. Buradan dünyaya seslenmemize vesile olunuyor” dedi

Aşık Veysel’in torununa da seslenen Cumhurbaşkanı Tatar, “Dedeniz gözlerini kaybettiğinde gönül zenginliğiyle duygularını ifade etti. Bizi de geçmişte dünyaya kapattılar ancak verdiğimiz mücadele ile var olduk” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından hediye takdimi yapıldı ve sergi açılışı gerçekleştirildi.