Cumhurbaşkanı Tatar ile TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ortak basın toplantısı düzenledi
Eklenme Tarihi: 13 Haziran 2022

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki resmi temasları çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından kabul edildi.

Baş başa gerçekleşen görüşme, çalışma yemeğinde heyetlerarası görüşmeyle devam etti; ardından ortak basın açıklaması yapıldı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cenevre’deki 5+1 görüşmelerde, yeni siyasetin gündeme geldiğini ve orada egemen eşit devlet ve eşit uluslararası statü ile resmi müzakerelerin yapılacağını ilan ettiklerini ifade ederek, o zaman Cenevre’de bulunan Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun da buna destek verdiğini söyledi.

O zamandan beri Anavatan Türkiye’nin desteğininher koşulda sürdüğünü kaydeden Tatar,“Resmi müzakerelere devam edeceksek bunun kabulü gerekir, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri de ifade etti ki, ortak zemin bulunması durumunda müzakere sürecine geçilecektir, o da Kıbrıs Türk halkının eşitliği, bunun temel ve uluslararası anlaşmalardan kaynaklandığı, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin iki kurucu ortağından biri olduğudur. Ambargo ve izolasyonların insan haklarına aykırı olduğunu sürekli paylaşıyoruz” dedi.

Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in, MağusaLimanı ve Maraş’ın iadesini ve Ercan’daki fır hattının tek olması beklentisi bulunduğunu anlatan Tatar, bunların mümkün olmadığını belirterek,“Kabul etmediğimiz bu öneriler temcit pilavı gibi dile getiriliyor. Tüm bunları çok iyi biliyoruz, önerileri de yok hükmündedir” dedi.

Her iki halka da faydalı olacak öneriler dile getirdiklerini vurgulayan Tatar, Anavatan ve Garantör Türkiye Cumhuriyeti ile istişare içinde hareket edildiğini ve iki devletin işbirliği ile iki halkın yararına olan önerilerin önümüzdeki günlerde sunulacağını söyledi.

Tatar, Doğu Akdeniz ve Ukrayna’da yaşananların ortada olduğuna da işaret ederek, Yunanistan’ın ege adalarındaki girişimlerini, uluslararası sözleşmeleri ihlal eden girişimleri kınadıklarını, burada da benzer durumlar olmaması için mücadelenin süreceğini anlattı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da TC -KKTC ilişkilerini değerlendirdiklerini belirterek, İslam İşbirliği Teşkilatı’nda gözlemcilik statüsü başvurusunun ise yıl sonuna kadar görüşüleceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın da dediği gibi verimli görüşmeler yaptıklarını, vizyonun ortak olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, “Adada yeni müzakere süreci için gereken bellidir. Kıbrıs Türkü’nün eşitliği gerekir,ki bu haklara da zaten sahiptirler. 1960 anlaşması ile teyit edilen ve sonra gaspedilen bu haklar varolan ve inkar edilemez haklardır. Müzakereler iki toplum değil, iki devlet arasında olur. Kimdir reddeden o da bellidir ve kaybedecek bir 50 yıl daha yoktur” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın Cenevre’deki vizyon ve önerisini desteklediklerini, bunun bugün de net olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, bunu BM nezdinde desteklemeyi sürdüreceklerini, iki toplumun statülerinin eşitlenmesi gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu, Güney Kıbrıs’ın Avrupa Birliği’ne herhangi bir çözüm modeli dikte etme hakkı olmadığını, buna müsaade etmeyeceklerini dile getirdi.

Çavuşoğlu, “Miyadı dolmuş eski sözde Güven Artırıcı Önlemleri bizlere satmaya çalışıyorlar, yeni bir fikir gibi. İçinde yeni bir fikir olsa konuşuruz ama Anastasiadis’inkağıttan bir okuduğu önerilerdir bunlar. Müzakere sürecini sulandırmak içindir ve Maraş açılımından rahatsızlığını göstermek amacıyla yapılmaktadır” dedi.

Çavuşoğlu, Türk tarafının önümüzdeki günlerde işbirliği önerileri sunacağını ve bunların işbirliğini geliştirecek öneriler olduğunu dile getirerek,bunların; tüm bölgelerin istikrarı ve kalkınması için olduğunu belirtti.
Çavuşoğlu, “Rum tarafı isterse olumlu bakar, konuşur ve değerlendirir, aksi halde ise Türk tarafı yoluna devam edecektir ve Türkiye de desteğini sürdürecektir” dedi.

Hidrokarbon önerilerinin de masada bulunduğuna işaret eden Çavuşoğlu, kendilerinin işbirliğinden yana olduklarını, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler’de de bunları savunduklarını vurguladı.

Rum tarafının derdinin Maraş’ın geri alınması olduğunu dile getiren Çavuşoğlu,“Kıbrıs Türk halkının hidrokarbonların paylaşımı konusunda yaptığı teklifler var, bu teklifler halen masadadır. İşbirliği istiyorlarsa buna ‘hayır’ değil, ‘evet’ demeliler. Rumların tek derdi Maraş’ı geri almak. Maraş KKTC toprağıdır, atılan adımlar uluslararası hukuka uygundur, adadaki iki halkın yararına atılan adımlardır. Bunlar Rumlara da faydalı adımlardır.

Bugüne kadar ve sonraki adımlara desteğimiz tamdır. Rum tarafı beyhude çabalar içinde olmasın. AB ve BM gündemini meşgul etmesin. Plaja konulan şezlongun uluslararası güvenliğe tehdit olduğunu söylemesin. Uluslararası hukuk çerçevesinde işbirliğine açığız” dedi.

Tatar ve Çavuşoğlu, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu bir soru üzerine, Anastasiadis’in Güven Artırıcı Önlemleri sunuş şeklinden, Maraş açılımından duyduğu rahatsızlığın belli olduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, “Rumlar da Maraş’taki mülkünü kullanmak istiyor ve bunda da haklıdırlar. Uluslararası temsilciler bize Rum Dışişleri Bakanı’nın yeni önerileri var diyor. Amaç doğrudan Türkiye ile muhatap olmaktır, biz bunu kabul etmeyiz. Daha önce de aynı önerileri ortaya koydular, ama samimiyet olmayınca bir yerlerde tosladı. KKTC’nin önerileri bölge yararınadır” dedi.

Çavuşoğlu, Yunanistan’ın tavrıyla ilgili olarak da kendileri için esas önemli olan noktanın, Yunanistan ve Rum halkının, Türkiye’nin gücü ile ilgili ne düşündüğü olduğunu belirterek, “Biz paylaşımdan işbirliğinden yanayız. Bunu da mektuplarla BM’ye ifade ettik, sonra da Türkiye bize saldıracak diye ağlıyorlar. İşbirliğine yanaşsalar, sadece yemeklerde değil adımlarda da samimi olsalar, sorunlar müzakere ile çözülebilir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tatar da Maraş açılımıyla ilgili olarak şunları kaydetti:
“Hukuka aykırı düşmemek için eski hak sahiplerinin başvurması durumunda gereğini yaparak, aşama aşama Maraş’ın açılımı gerçekleşmektedir. Bu turizmi güçlendirecektir. Pandemiye rağmen bu kadar ziyaret varsa, yatırımlar ve insanların geri dönmesi ile insanlığa kazandırılacaktır.”

Türkiye Dışişleri Bakanı MevlütÇavuşoğlu daYunansitan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in Güney’e gerçekleştireceği ziyareti değerlendirerek, ziyaretler ve işbirliğinin en doğal hak olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, “KKTC-TC arasındaki bağları koparma çalışmaları ve kampanyaları yürütüyorlar. Bizim bağlarımızı kimse kopartamaz. Kimseyi kışkırtmak için burada değiliz. Rum tarafı ve Yunanistan‘evet’ dese, biz işbirliğini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz” dedi.