Cumhurbaşkanı Tatar:BRTK, 60 yıldır Kıbrıs Türkü’nün sesi oldu
Eklenme Tarihi: 19 Temmuz 2023


Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Bayrak Radyo ve Televizyon Kurumu’nda (BRTK) düzenlenen “Bayrakta Sulh Sergisi” isimli serginin açılışına katıldı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar sergide yaptığı konuşmada, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 49’uncu ve Bayrak Radyo ve Televizyon Kurumu’nun 60’ıncı yıldönümü nedeniyle 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlenen serginin önemine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Tatar, BRTK arşivlerinde ve depolarında kullanılmayan durumda olan araç ve gereçlerden geri dönüşümle hazırlanan serginin, teknolojideki gelişmeleri gösteren zamanda bir yolculuk olduğunu vurguladı.

BRTK’nin 60 yıl önce ‘Bayrak, Kıbrıs Mücahidi’nin Sesi’ sloganıyla yayınlara başladığını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, yayınlara başlanılan günden itibaren günümüze dek Kıbrıs Türkü’nün sesi olduğunu ifade etti.

BRTK’nin yayınlara başlamasıyla devletin temellerinin de atıldığını anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türkü’nün ada içerisinde örgütsel yapısının güçlendirilmesi ve dünyaya verilen mesajlar açısından yapılan yayınların önemli olduğuna dikkat çekti.

BRTK yanında özel televizyon ve radyoların da yaptığı yayınların dünyanın birçok yerinde takip edildiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, yayınlarda Kıbrıs Türk kültürü, sanatı, sporu ve yaşam biçimlerine daha çok yer verilmesi gerektiğini dile getirdi.

BRTK’nin hızlı ve çağdaş yayınlar yaptığını anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, BRTK çalışanlarına teşekkür etti, geçmişte görev yapanları saygıyla andı ve hayatta olmayanlara rahmet diledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, sergide görev alan sanatçıları tebrik ederek başarılar diledi.