Cumhurbaşkanı Tatar’ın eşi Sibel Tatar himayelerinde kan bağış etkinliği yapıldı

Eklenme Tarihi: 14 Haziran 2021

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar himayelerinde Cumhurbaşkanlığı Bilim ve Sağlık Komitesi tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı işbirliğinde kan bağışı etkinliği yapıldı. Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenen kan bağışı etkinliği 08:00-12:00 saatleri arasında gerçekleştirildi.

Thalassaemia Derneği Asbaşkanı Çiğdem Beşevlerli gün nedeniyle yaptığı açılış konuşmasında derneğin kuruluş amacı ve ihtiyaçlarını anlattı.

Gönüllü Kan Bağışçıları Birimi’nin adını ve amacını ülkeye duyurarak kurumsallaşmayı sağlamayı hedeflediklerini belirten Beşevlerli, “bir damla kan hayat kurtarır” sloganı ile yola devam edeceklerini kaydetti.

Thalassaemia Derneği Başkanı Ahmet Varoğlu da konuşmasına 1978’de kurulan derneğin kuruluşundan bugüne kadar verdiği mücadelede yer alan kişileri selamlayarak başladı.

Varoğlu, Kan ihtiyacına dikkat çekmek ve daha fazla bağış yapılmasını sağlamak amacıyla destek olan herkese  teşekkür etti.

Daha sonra söz alan Cumhurbaşkanlığı Bilim ve Sağlık Komitesi Başkanı Profesör Doktor Füsun Yıldız komitenin altı ay içinde dördüncü etkinliğini gerçekleştirdiğini ve bu etkinliklerin insan ruhuna, insan hayatına dokunan farkındalık yaratan projeler olduğunu kaydetti.

Talasemi hastalığının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için çok önemli bir problem olduğunu ve verilen mücadele ile çok büyük kazanımlar sağlandığını belirten Profesör Doktor Yıldız, bu çalışmaların bir gönül borcu olduğunu düşündüğünü ve kendilerinin de düzenledikleri etkinlik ile bu borcu yerine getirmeye çalıştıklarını ifade etti.

Sağlık Bakanı Müsteşarı Doç. Dr. Deren Oygar da, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, Sağlık Bakanlığı’nda kurulmuş olan Kan Bağışçıları Gönüllüleri Birimi’ni geliştirmek adına çalımaya devam ettiklerini söyledi.

Bu birimin kuruluşu ile hayt kurtaran kan bağışının ülkede daha aktif bir duruma gelmesini amaçladıklarını da kaydeden Oygar, bunun yanında kan bağışının artaması için frkındalık yartılması gerekliliğine de dikkat çekkerek Kan Bileşenleriş yasasının tamamlandığı müjdesini de verdi.

Daha sonra etkinliğe evsahipliği yapan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Eşi Sibel Tatar’ın mesajı okundu.

Sibel Tatar mesajında, “Organizasyonu için canla başla çalıştığım bu güzel ve anlamlı etkinlikte aranızda olamamanın burukluğunu yaşamaktayım. Gönül isterdi ki tüm vatandaşlarımız kan bağışı ile ilgili hassas olsunlar ve verecekleri bir ünite kanla üç cana umut olsunlar. Hepinize katıldığınız için teşekkür ederim’ dedi.

Etkinlikte son konuşmayı yapan Cumhurbaşkanı Ersan Tatar ise, etkinliğe çok syıda inasanın emeği geçtiğini bu konuda herkese teşekkür ettiğini kaydederek, “Özellikle komutanlarımıza teşekkür etmek isterim. Çünkğ askerimiz har daim kan vermek içinb nöbettedir” dedi.

Tatar “Elbette KKTC’nin kurum ve kuruluşları ve eksik olan yasal düzenlemelerle kan miktarının artırılması için çeşitli düzenlemeler yapılacaktır, yapılmalıdır.”dedi

Cumhurbaşkanı Tatar, yapılan tüm kan bağışı etkinliklerinin, bunun bir görev olduğunu tüm halka anlatmada büyük önem arz ettiğini kaydederek, 1990 yılından beri ülkemizde thalassamia hastası bebek doğmadığını söyledi.

Pandemi döneminde KKTC’de çok çalışmalar yapıldığını vurgulayan Cumhurbaşkanı, aşıların da artması ile coronavirüs salgınının hafilediğinin görüldüğünü kaydetti.

Konuşmaların ardından gönüllü kan bağışçıları ve destek olan firmalara teşekkür belgeleri verildi.