Dört sendika sorunlara dikkat çekmek amacıyla Ercan Havalimanı’nda eylem yaptı
Eklenme Tarihi: 05 Mayıs 2023

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası, Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası, Kamu Görevlileri Sendikası ve Kamu İşçileri Sendikası, Sivil Havacılık Dairesi ve Meydan İtfaiye Şubesi’ndeki eksikliklerin giderilmesi ve sorunların çözümlenmesi talebiyle Ercan Havalimanı’nda eylem yaptı.

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Ercan Havalimanı’nda yaşanan sıkıntılar konusuna dikkat çekmek ve gelecekte yaşanabilecek tehlikeleri anlatmak adına burada bulunduklarını belirterek, Ercan Havalimanı’nın işletmesinin T&T Şirketi’ne verilmesi ile uçuş, seyrülsefer ve meydan itfaiye gibi alanlarıda yaşanan sorunlar konusunda şirketin üzerine düşeni yapmadığını savundu.

Ercan Havalimanı radar sisteminin 2018 yılından beri yenilenmediğini ve her an çökebileceğini öne süren Bengihan, şirketin bu eksiklikleri Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın, Bakanlığın ise bu sorunları şirketin çözmesi gerektiğini söyleyerek, sorumluluktan kaçtıklarını iddia etti.

Kamu-Sen Başkanı Metin Atan da, ilgili şirketin duygu sömürüsü yaparak Ercan Havalimanı’ndaki sorunların çözümünden kaçtığını savunarak, Hükümetin bu konuda ne yaptığını sordu.

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası Başkanı Cem Kapısız ise, Ercan’ın devlet eliyle calıştırılması gerektiği görüşünü ifade ederek, özel bir şirkete zarar gelmesin diye havacılık emniyetinden taviz vermeyeceklerini kaydetti.

BRT