El-Sen uyarı grevinde
Eklenme Tarihi: 23 Mart 2023

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası El-Sen, AKSA’ya yeni alım garantisi verilmemesi ve KIBTEK’e yatırım yapılması talepleriyle bir günluk uyarı grevi yapıyor.

Greve katılan EL-Sen üyeleri Kıb-Tek merkez binası önünden Meclise yürüyüş eylemi de gerçekleştirdi.

Eyleme bazı sendikacılar katılarak destek verdi.

Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı meclis önünde yaptığı açıklamada KIBTEK’in maliyetlerini düşürmek için 2019 yılında imzalanan protokolün hala uygulanmadığına dikkat çekti.

El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer ise Kıb-Tek’e yatırım yapılmasını istedi.,

Cesurer yeni alım garantilerinin ihalesiz bir şekilde önünü açacak anlaşmalara son verilmemesi halinde gereğini yapacakları uyarısında da bulundu.

Cesurer, “Geçtiğimiz gün meclis alt komitesine kamu yasası değişikliği için bir  önerge geliyor ve bugün görüşülüyor. İçerisinde geçmişten beri talep ettiğimiz bazı alımlardaki sıkıntılara katkı olabilir ama söyledikleri ve yaptıkları başka.. eğer enerji maliyetlerini artırma yönündeki girişimlere, EL-Sen üyelerinin sessiz kalacağını sanıyorsanız. Yanılıyorsunuz. Bu yasa geri çekilmez, gerekli düzenleme yapılmazsa, bu ülkede bugünden sonra yaşanacak karanlıkların sorumlusu olmayacaktır…”dedi

 

Şu an yatırımlarla ilgili son noktaya gelindiğini ve ihale aşamasına getirilmiş iki tane ünitenin yatırım planı olduğunu söyleyen Cesurer, bu konularda uygulamaya geçilmemesi halinde süresiz greve gidilebileceğini ifade etti.

 

 

 

Cesurer, “Bu ülkede şu anda 110 megawattlık kurulu güneş enerji sistemi var 50 megawattlık da talep var. Her gün yüzlerce kişi de arıyor yeni yatırım yapmakla ilgili olarak. Siz alım garantisi verdiğiniz noktada, bu insanlara ne diyeceksiniz biliyor musunuz, kusura bakmayın hatlarımız, yeterli değil yeni yatırım yapamazsınız. Bu yüzden maliyetleri aşağıya çekebilmek için, yatırım yapılması gerekiyor. Aksi takdirde bu sorunları yıllarca konuşmaya devam edeceğiz”

 

Konuşmaların ardından El-Sen Genel Sekreteri Ahmet Tuğcu basın açıklamasını okudu.

Tuğcu,  yasa tasarısının geriçekilmemesi Kıb-Tek’e yeni santral yatırımları için ihaleye çıkılmaması halinde yaşanacak olayların sorumlusunun çalışanlar olmayacağını söyledi.