“Enginarın Yolculuğu” Projesi :5 dönümde, 3 çeşit enginarın denendiği örnekleme alanında verim alınmaya başlandı
Eklenme Tarihi: 17 Mart 2023

Güzelyurt Belediyesi’nin Atık Su Arıtma Tesisi’ndeki arıtılan suyun tarımda değerlendirilmesine yönelik çalışmaları sürüyor.

Bu çerçevede, Güzelyurt Belediyesi ile Aydın Efeler Belediyesi’nin ortaklaşa yürüttüğü ‘Efelerden Güzelyurt’ a Uzanan Enginarın Yolculuğu’ projesi hayat buldu.

Güzelyurt Belediyesi Arıtma Tesisi yanında yaklaşık 5 dönümde, 3 çeşit enginarın denendiği örnekleme alanında verim alınmaya başlandı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, enginar projesi örnekleme alanını ziyaret ederek, bölgede incelemelerde bulundu.

Bakan Oğuz, yapılan çalışmalarla ilgili Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar’dan bilgi aldı.

Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, tesiste ileri biyolojik arıtma sistemiyle arıtılan suyun tarımda kullanılmasına yönelik ürün çeşitliliği konusunda çalışma yaptıklarını anlatarak, narenciye çeşitleri, nar ve zeytinin yanı sıra Aydın Efeler Belediyesi ile işbirliği içinde bu yıl enginar üretiminde pilot uygulama yaptıklarını, önümüzdeki süreçte de incir denemesi yapacaklarını kaydetti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz da enginarın ülkemizin ihracat ürünü olduğunun altını çizerek, bu tip açılımların ve alternatif ürünlerin pazar anlamında önemini vurguladı.

Bakan Oğuz, projenin kadın istihdamı ile tarımsal sanayinin gelişip ürünün işlenmiş olarak da pazara sunulması anlamında önemli olduğuna vurgu yaparak, dünyadaki arz talep dengesine göre tarımda ürün çeşitliliğinin geliştirilmesi gereğine dikkati çekti.

Projenin uygulanmasına katkı koyan Güzelyurt Meslek Lisesi’nin tarım bölümünün geliştirilmesi, öğrencilerin üretim faaliyetlerinde daha aktif olmasının gereğine vurgu yapan Oğuz, geri dönüşüm ve su kullanımında örnek bu tür projelere destek vermeye devam edecekleri söyledi.BRT