Erdoğan: Rusya’nın KKTC’de ofis açma kararından memnuniyet duyduk
Eklenme Tarihi: 04 Eylül 2023

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Üç saat süren ikili görüşmenin ardından Erdoğan ve Putin ortak basın açıklaması düzenledi.

Erdoğan, ticaret, enerji, tarım, turizm, ekonomi ve finans başta olmak üzere çok boyutlu işbirliğini daha da güçlendirmek için atılabilecek adımların değerlendirildiğini belirterek, özellikle Karadeniz Girişimi’nin yeniden canlandırılması konusunun ele alındığını söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’nın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ofis açma kararını da değerlendirdi.

         Erdoğan, Rusya’nın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ofis açma kararından memnuniyet duyduk” dedi.

Karadeniz Girişimi’nin, küresel gıda krizi ile mücadelede anahtar rol oynadığını ifade eden Erdoğan, özellikle Afrika gibi tahıla en çok ihtiyaç duyanlar için girişimin bir nefes borusu olduğunu kaydetti.

         Bu kapsamda Birleşmiş Milletler ile yeni öneriler paketi hazırladıklarını anlatan Erdoğan, bu yeni süreç vasıtasıyla netice almanın mümkün olduğu kanaatini dile getirdi.

Erdoğan, “Bölgemizde kalıcı barış, istikrar ve refahın tesisine yönelik çalışmalarımızı sürdürme kararlılığındayız. Devam eden çatışmaların bir an önce uluslararası hukuk temelinde kalıcı ve adil bir barış ile sona erdirilmesini arzu ediyoruz. Her konuşmamda vurguluyorum. Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin ise, tarım alanında fiyatların daha dengeli seviyeye gelmesini istediklerini belirterek, “Tahıl koridorunu canlandırmak istiyoruz, bunu yapacağız. Bir şartla yapacağız. Tarım ürünlerimizin de engelsiz şekilde denize çıkmasını istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Batılı partnerlerin kendilerini dolandırdığını dile getiren Putin, “Birkaç gün içinde sözler yerine getirilsin biz bu tahıl koridorunun devam etmesi için kendi çabalarımızı sarf ederiz” ifadesini kullandı.

Putin, Rus tahılının Türkiye üzerinden Afrika’ya gönderilmesi için Katar finansmanıyla oluşturulan projenin iki üç hafta içerisinde başlayabileceğini kaydetti.

Rus lider Putin, Ukrayna’nın verdiği sözlerin birçoğunu ihlal ettiğini de sözlerine ekledi.