Ertuğruloğlu:KKTC, AB’nin bir müzakere sürecine müdahil olmasına rıza göstermemektedir
Eklenme Tarihi: 23 Mart 2023

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Rum Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos’un, Avrupa Birliği’nin Kıbrıs konusunun çözüm sürecine “aktif bir şekilde müdahil olmasına” ilişkin sözlerini yanıtladı.

Ertuğruloğlu açıklamasında, yeni Rum Dışişleri Bakanı’nın, Avrupa Birliği’nin Kıbrıs konusunun çözüm sürecine “aktif bir şekilde müdahil olmasına” ilişkin talihsiz bir açıklama yaptığını belirtti.

Yeni Rum mevkidaşına Kıbrıs konusunda bir çözüm süreci olmadığını ve ancak KKTC‘nin Kıbrıs konusundaki gerçekçi vizyonunun kabul görmesini müteakip iki Devlet arasında yeni bir müzakere süreci başlayabileceğini hatırlatan Bakan Ertuğruloğlu, şunları kaydetti:

“Kıbrıs Türklerine verdiği hiçbir sözü yerine getirmeyen ve Rum tarafını koşulsuz destekleyen Avrupa Birliği’nin olası bir müzakere sürecine katılmasının da beklenmemesi gerekmektedir. Müzakerelerin doğası gereği tarafların rızası, müzakere süreçlerine ilişkin alınacak kararlarda hayati öneme haizdir. Tarafgir bir tutum sergileyen Avrupa Birliği’nin halen bu tutumunu sürdürmesi nedeniyle KKTC, Avrupa Birliği’nin herhangi bir müzakere sürecine müdahil olmasına rıza göstermemektedir.”