Eski Güney Deniz Saha Komutanları BRT’ye konuştu

Eklenme Tarihi: 14 Eylül 2020

Türk Deniz Kuvvetleri Eski Güney Deniz Saha KomutanıEmekli Koramiral Atilla Kezek BRT Ankara muhabiri ile yaptığı röportajda, uzun zamandır Türk Deniz Kuvvetleri’nin hem Libya,hem de Doğu Akdeniz’de bilinen nedenlerle denizde yüksek faaliyetyürüttüğüne işaret ederek, Türkiye ile Yunanistan’ın bölgedeaskeri üstünlük sağlamak istediğine dikkati çekti.

Atilla Kezek, Yunanistan ile küçük çaplı birçatışmanın olabileceğine dikkati çekti.Kezek, “Küçük çaplı bir çatışmanın arkasından tekrar Kardak Krizi’nde olduğugibi hemen oraya dünya güçlerinden biri girmeye çalışır. İki ülkearasında genel bir harbe dönüşmez. İki toplum Ortadoğu toplumu değil.Artık dünya o dünya değil.” dedi.

Kezek, Yunanistan’ın 2002 yılından bu yana hak iddia ettiği alanda hiçbiryabancı şirket gemisine gambot diplomasisiyle sondaj vearaştırma yaptırmadığını, ancak Türkiye’ninbirkaç yıl içerisinde 3 sondaj ve 2 sismik gemisine sahip olarak Doğu Akdeniz’de kendi işini yapmaya başladığını söyledi.

Türk Deniz Kuvvetleri Eski Güney Deniz Saha KomutanıEmekli Koramiral Atilla Kezek, “Eskiden nasılsa ‘Türkler kıtasahanlığında gelip araştırma yapamaz sondaj yapamaz. Kiralamaya kalksapolitik olarak onlara engel oluruz’ diyorlardı. Şimdi ellerinden gelecek bir şeylerikalmadığı için başka yönlere girmeye başladılar” şeklinde konuştu.

Atilla Kezek,son 20 yılın sorunu olan Doğu Akdeniz probleminin Yunanistan veTürkiye’nin NATO, AB ve başka güçleri karıştırmadanhakkaniyete uygun Ege ve Akdeniz’de yapacakları anlaşmayla kazanacaklarının kaybedeceklerinden en az 10 misli olacağını ifade etti.

Türk Deniz Kuvvetleri Eski Güney Deniz Saha KomutanıEmekli KoramiralCan Erenoğluda, Ege’de Yunanistan kaynaklısorunların sürdüğünü, Doğu Akdeniz’deki gayri meşru kıtasahanlığı ve münhasır ekonomik bölge iddialarını Ege’ye taşımaya çalıştığını belirtti.

Can Erenoğlu, Yunanistan’ın Fransa ve ABD’nin desteğini alarak Türkiyeüzerinde caydırıcı etki yapmaya çalıştığını, Türkiye’yi önceAnadolu’ya hapsetmek, sonrasında da Orta Asya’ya göndermek gibi çılgınbir fikir içinde olduğu görüşünü paylaştı.

Erenoğlu, “Bizden şimdi istenen denizlerdeki Sevr’e razı olmamız.

Buna asla izin verilmeyecektir. Türkiye’nin gelecek nesilleri tükenmez bir servet kaynağı ve güç kaynağı olan Mavi Vatan’a bugünkünden çok daha fazla ihtiyaç duyacak ve bağımlı olacaktır. Kıbrıs Adası bundan 20 yıl öncesinin adası değildir. Çünkü Doğu Akdeniz dünya jeopolitiğinin kalpgahı haline gelmiştir. Gerginliği artıran taraf şu
anda Yunanistan ve Fransa’dır. Gerginliği daha da artırmaları halinde Türkiye kontrollü gerginlik politikası izlemelidir.” (BRT)