“Et ithali kararı Cuma’ya kadar geri çekilmezse Pazartesi genel grev yapılacak”
Eklenme Tarihi: 22 Mayıs 2024

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin Lefkoşa’daki araçlı eyleminin üçüncü gününde eyleme katılanlar sabah saatlerinde Başbakanlık, ardından da Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı önünde toplandı.

Başbakanlık ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı önünde lastik yakan eylemciler, eylemin yönünü Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na çevirdi.

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı eylemde, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bahçe kapısı söküldü. Eylemciler, Bakan Arıklı’ya da istifa çağrısı yaptı.

Gün içerisinde Başbakanlık önünde lastik ve balya yakmaya devam eden eylemciler, Başbakanlık ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın demir parmaklıklarını kırdı. Bu sırada bir eylemci yaralandı. Başbakanlık binasına yumurta atan eylemciler, yola silaj da döktü.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği yetkilileri akşam üzeri ise eylemlerine destek veren Kasaplar Birliği, Çiftçiler Birliği, TÜRK-SEN, EL-SEN, HÜR-İŞ, KOOP-SEN, KTAMS, BES, KTÖS ve DEV-İŞ ile bir araya geldi.

Toplantının ardından Başbakanlık önünde yapılan ortak açıklamada et ithali kararının cuma gününe kadar geri çekilmemesi haline Pazartesi günü genel grev yapma kararı alındığı belirtildi.