Fed faiz kararını açıkladı
Eklenme Tarihi: 16 Aralık 2020

ABD Merkez Bankası açıkladı. Fed faizi yüzde 0 ile 0.25 arasında sabit bıraktı.

ABD Merkez Bankası Fed, piyasalar tarafından merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Uzun süredir faizi sabit bırakan Fed sürpriz yapmadı ve faizi yüzde 0 ile 0.25 arasında bıraktı.

Faiz kararı oybirliğiyle alındı.

Federal Açık Piyasa Komitesi varlık alımlarının maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedefleri konusunda daha da ilerleme sağlanana kadar devam ettirileceğini duyurdu.

Fed, aylık 80 milyar dolar tutarında hazine kağıdı ve 40 milyar dolar tutarında mortgage destekli menkul kıymet alımını sürdürecek.

Fed yetkilileri GSYH tahminlerini olumlu yönde revize ettiler. Fed’in açıkladığı ‘Ekonomik Projeksiyon’ raporuna göre, 2020 yılı daralma beklentisi yüzde 2.4 oldu. Fed gelecek yıl için yüzde 4,2  büyüme beklendiğini açıkladı. Bir önceki raporda bu yıl için yüzde 3,7 daralma, gelecek yıl için yüzde 4 büyüme tahmin edilmişti.

Fed yetkilileri 2022 yılı büyüme beklentisini yüzde 3’ten yüzde 3.2’ye çıkarırken, 2023 yılı beklentisini yüzde 2.5’ten yüzde 2.4’e  indirdi.

ABD ekonomisi yılın 3.çeyreğinde öncü verilere göre yüzde 33.1 büyüdü. Büyüme ile ilgili 3.çeyreğin final sonuçları 22 Aralık’ta açıklanacak.

17 Fed yetkilisi 3 ayda bir ABD’nin işsizlik, enflasyon, ekonomik  büyüme ve faiz oranlarıyla ilgili önümüzdeki 3 yıl ve uzun döneme ilişkin tahminde bulunuyorlar.