Güney Kıbrıs’ta halk yeni başkanını seçmek için yarın sandığa gidiyor
Eklenme Tarihi: 04 Şubat 2023

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, yeni başkanını seçmek için yarın sandık başına gidiyor.

2023 yılı başkanlık seçimi, 1959’dan beri Güney Kıbrıs’ta yapılacak 13’üncü başkanlık seçimi olacak.

Başkanlık seçimin ilk turu yarın, ikinci turu ise bir hafta sonra, 12 Şubat’ta gerçekleştirilecek.

Toplam 14 adayın yarışacağı seçimde 561 bin 33 seçmen, 35’i yurt dışında olmak üzere toplam bin 150 seçim merkezi oy kullanabilecek.

Sseçmen listesinde 730 Kıbrıslı Türk de kayıtlı bulunuyor…

Başkanlık seçimlerinin ilk turunda seçmenler sabah 07:00’de oy kullanmaya başlayabilecekler. Sandıklar 18:00’a kadar açık kalacak ancak 12:00-13:00 saatleri arasında öğle arası olduğundan oy verme işlemine ara verilecek.

İlk sonuçların da 18:00’de açıklanmaya başlanması bekleniyor.

Başkan seçilebilmek için en az, geçerli oyların yarısından bir fazlasının alınması gerekiyor. Hiçbir aday bu rakama ulaşamazsa, seçim, bir sonraki hafta en çok oyu alacak iki aday arasında tekrarlanacak ve en çok oyu alan başkan seçilecek.

Başkanlık seçimi için Andreas Efstratiu, Lukas Stavru, Çelsina De Petro, Hristos Hristu, Andronikos Zervidis, Ahilleas Dimitriadis, Aleksios Savvidis, Andreas Mavroyannis, Yorgos Kolokasidis, Averof Neofitu, Haralambos Aristotelus, Konstantinos Hristofidis, Yulia Hovrina Komninu ve Nikos Hristodulidis yarışacak.

Anketlerde, eski dışişleri bakanı Nikos Hristodulidis favori gösterilirken, seçim yarışının Hrtistodulidis, AKEL’in desteklediği bağımsız aday Andreas Mavroyannis ve DİSİ’nin adayı Averof Neofitu arasında geçmesi bekleniyor.