Güzelyurt’ta iftar programı…TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz ve Başbakan Üstel iftar programına katıldı
Eklenme Tarihi: 05 Nisan 2024

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ülkemize günübirlik ziyaret gerçekleştirdi.

Ayağının tozuyla geldiği Ercan Havalimanı’nda açıklamalarda bulunan Üstel, Güzelyurt’ta düzenlenen ve Başbakan Ünal Üstel’in de katılarak konuşma yaptığı iftar programında yeni projelerle ilgili bilgiler verdi.

İftarda konuşan Başbakan Ünal Üstel Güzelurt’un sorunlarını tarihe gömeceklerini vurguladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da Türkiye ile KKTC arasındaki ticaretin daha rahat yürütülebilmesi adına çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Yılmaz, yeni mali işbirliği parotkoplünü hazırlamaya başladıklarını, amaçlarının KKTC’ de her bir vatandaşa dokunmak ve rafahını arttırmak olduğunu da vurguladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Başbakan Ünal Üstel ile birlikte Güzelyurt Atatürk Parkı’nda vatandaşlarla buluşarak burada düzenlenen iftar programına katıldı.

İftar programında konuşan Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar Güzelyurt’un anavatan Türkiye’nin bölgeye yaptığı yatırımlarla gelişimine devam ettiğine dikkati çekti.


Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi aracılığı ile bölgeye çeşitli yatırımlar yapıldığını anlatan Özçınar, kentin ihtiyacı olan tüm konularda yatırım yapılmaya devam edileceğine inanç belirtti.

Güzelyurt’ta yapımına başlanan hastanenin bir an önce hayat bulmasının en önde gelen konulardan olduğunu da söyleyen Özçınar, hükümetin yaptığı yatırımlar ve konut projeleri ile gençleri bölgeye bağlama arzusunda olduklarını belirtti.

Başbakan Ünal Üstel de Güzelyurt’ta yaptığı konuşmada, kandil gecesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın KKTC’de olduğunu ve iftar programına katıldığını söyledi.

Yılmaz’ın her gelişinde KKTC halkına müjde getirdiğini dile getiren Başbakan Üstel, halkın daha refah yaşaması adına projeler gerçekleştirdiklerini belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteği ile KKTC’de asrın projesini gerçekleştirdiklerini ifade eden Başbakan, Anadolu’dan gelen suyun, Geçitköy barajına düşerek, önce evlere verildiğini söyledi. Üstel suyu yavaş yavaş Güzelyurt ovaları ile buluşturacaklarını söyledi.

Üstel, “birinci, ikinci ve üçüncü etap için 23 milyona yakın bütçe ayrıldı. Gerçekleştikten sonra su almayan hiçbir narenciye bahçesi kalmayacak. Sonrasında kablo ile enerji gelecek. Cevdet Yılmaz ile bu protokolü yaptık fizibilite çalışmaları yapılıyor. yakın zamanda bitecek ve kablo çalışması başlayacak. Güzelyurtun uzun zamandır gündeminde olan güzelyurt hastanesi atıl vaziyette duruyor ve yılmazın sayesinde bu hastanenin ihalesi yapılıyor ve yakın zamanda hizmete açılacak” dedi.
Başbakan Ünal Üstel, Güzelyurt’taki sorunları tarihe gömeceklerini vurguladı.

Üstel, “1974’ten sonra narenciye bölgesinde yeterince soğuk hava deposu yoktu. Deponun ilk etabının 15 bin tonunu yapıp 4 sene içinde 40 bin tona tamamlayacağız. Biz hükümet olarak TC ile yaptığımız her türlü işbirliği içinde bu sıkıntıları çözeceğiz, ülkenin rahat etmesi için alt yapıları, ihtiyaç duyulan projeleri anavatan ile yapacağız” dedi.

Üstel, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 78. BM Genel Kurulu’nda yapmış olduğu “KKTC’yi tanıyın” çağrısını hatırlatarak, çağrının ardından, KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olduğunu anımsattı.
Üstel, “Türk devletlerine ziyaretlere başladık. İlk ziyareti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Azerbaycan’a yaptık. Hem ekonomiye katkı yapacak hem de kültürleri birleştirecek insanlarla biraraya geldik. Azerbaycan’ın milli meclisi bizim dostlar parlamenter grubunu onayladı. Bir millet üç devlet olarak devam ediyoruz. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e şahsım ve halkım adına teşekkür eder hayırlı ramazanlar diliyorum” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da Türk hakının en güzel dileklerini ve Türkiye Cumnhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ileterek başladığı konuşmasında, mübarek Ramazan Bayramı’nın sağlıklı ve huzur içinde geçmesini diledi.

Türkiye’de yerel seçimlerin tamamladığını ve halkın yerel yöneticiklerini seçtiğini söyleyen Yılmaz, çıkan sonuçlardan kendi paylarına dersler de çıkaracaklarını belirtti.

Yılmaz, Türkiye olarak öncelikle ekonomideki istikrarlarını güçlendireceklerini söyleyerek, Türkiye’deki olumlu gelişmelerin KKTC’ye de olumlu yansıyacağını kaydetti.

Yılmaz, KKTC’nin gelişmesi kalkınması ve üretmesi için mesai harcamaya devam edeceklerini söyledi.

Yılmaz, “KKTC’de yaşayan tüm vatandaşlara nasıl daha fazla dokunabilirz nasıl daha fazla destek olabiliriz. Temel yaklaşımımız budur. Eğitim alanında yuryaların yapımı, sağlık alanındaki ihtiyaçların giderilmesi için çalışmalar başladı. Güzelyuryt hastanesinin erken zamanda tamamlanmasını sağlayacağız. Cumhurbaşkanlığı ve Cumhuriyet Meclsi yeni binalarının da yapımı tüm hızıyla devam ediyor. Bu yıl bitecek bu proje KKTC nin tarihi bir eseri olacak” dedi.

Tarım alanında da çiftçilerin tazminine yönelik çalışmaların devam ettiğini kaydeden Yılmaz, Küçük baş hayvan sektöründe yaşanması beklenen düşüşün önüne geçebilmek için çalışmaların başlatıldığını söyledi.

Yılmaz, “3 bin 500 ton arpa KKTC’ye geldi üreticilere dağıtılacak. 245 sera üreticisine ödemeleri yapıldı. Son dönemde narenciyede de bazı sorunlar var. Bu tüm dünyada yaşanan bir sorun. Özellikle dalında ürün kalan üreticilerin desteklenmesi içim hükümetin çalışmalarına katkı koyacağız. Her yaşanan sorundan bir sonuç çıkarmalıyız ve bu da KKTC’deki soğuk hava deposu olmamasıdır. Dolayısı ile programda olmamasına rağmen bu konuda bir karar aldık ve görüşmeler yaptık. Yapılanh çalışmalar ışığında ilk etapta 15 bin ton orta vadede de 40 bin tonu hedefleyecek bir çalışmayı başlatıyoruz” dedi.

TC-KKTC arasındaki ticaretin daha rahat yürütülebilmesi adına çalışmaların da devam ettiğini kaydeden Yılmaz, yeni mali işbirliği parotkoplünü hazırlamaya başladıklarını, amaçlarının KKTC’ de her bir vatandaşa dokunmak ve rafahını arttırmak molduğunu kaydetti.

Cevdet Yılmaz, önümüzdeki dönemde de belediyelerle birlikte çalışmaya devam edceklerini, Türkiye yüzyılının KKTC’nin de yüzyılı olacağını söyledi.

Konuşmasında Kıbrıs konusuna da değinen Yılmaz, egemen eşitliği, eşit statüyü savunduklarını ve savunmaya devam edceklerini vurgulayarak, “Bir müzakere süreci olacaksa eşit iki devletin müzakeresi olacak. KKTC’nin uluslarasaı ilişkilerinin gelişmesine de önem veriyoruz” dedi.

Azerbaycan Milli Meclsi’nin KKTC ile parlemantolararası dostluk gurbu kurmayı kabul ettiğini de hatırlatan Cevdet Yılmaz “3 devlet tek millet diyoruz” dedi.

KKTC’ye uygulanan haksız ambargoların ortadan kalkacağına inanç belirten Yılmaz, “Onlar bir kapı kapar biz 10 yeni kapı açarız. KKTC’nin bir huzur adası olmasında çalışmalarımız sürecek” şeklinde konuştu.