Halk sanatçılarla buluşuyor
Eklenme Tarihi: 16 Haziran 2022

 

 

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı, Kültür Dairesi Müdürlüğü kapsamında gerçekleştirilen “Akdeniz Esintileri Perşembe Sohbetleri Programı” devam ediyor.

Kütüphanelerin etkinliğini arttırmak ve halkı sanatçılarla bir araya getirmeyi amaçlayan program birbirinden farklı sanatçıları ağırlıyor.

Farklı bölgelerde gerçekleştirilen etkinlikte Lefkoşa Milli Kütüphane’nin konuğu ses sanetçıcı Ahmet Belevi oldu. Moderatörlüğünü Atatürk Kültür Merkezi

Yönetmeni Ceyhan Eryıldız’ın üstlendiği programda sanatçı izleyicilerinde sorularını da yanıtladı. Her yaştan insaların yer aldığı etkinlikte Belevi geçmişe dair bilgiler aktardı. Müzisyenliğe nasıl başladığından, radyo serüvenine geçişinden bahseden Belevi, o dönemin imkansızlıklarından bahsetti.

Geçmiş dönemlerde halkın müziğe ilgili olduğundan bahseden Belevi, Mücahitler Parkı’nda, Zafer sinemasında halka verdikleri konserlere dair anekdotlar paylaştı.

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu yıllarını da anlatan Belevi, BRT’nin ilk arşiv çalışmalarındaki katkılarından bahsetti.

Günümüz müzik türlerini eleştiren Belevi, “Şimdi ben Samanyolu’nu söylesem gençlerden kaç kişi dinleyip eşlik edecek. Şimdi radyolarda çalan müzikleri dinlediğimde bana hitap etmiyor. Nerede o eski melodiler” şeklinde konuştu.

Etkinliğin sonunda moderatör Ceyhan Özyıldız, bu tarz etkinliklerin kütüphaneler için sanatçı arşivini oluşturarak katkı yapacağına vurgu yaparak Belevi’ye katıldığı için teşekkür etti.