Hayvan üreticileri Lefkoşa’daki araçlı eylemlerini sürdürüyor
Eklenme Tarihi: 21 Mayıs 2024

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin dün Lefkoşa’da başlattığı araçlı eylemi bugün de devam ediyor.
Başbakanlık önünde araçlarını bırakarak dün akşam ayrılan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği üyeleri, saat 10.30’da yeniden toplandı.
Et ithalatını, girdi maliyetlerindeki yükselişi, çiğ süt ve canlı hayvan fiyatını belirleme politikasını protesto için eylem yapan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’ne bazı sivil toplum örgütleri de destek veriyor.
Eylemde polis geniş güvenlik önlemi aldı.
Balya ve lastik yakılan eylemde, Başbakanlığın demir bahçe parmaklıkları ve araç giriş kapısı traktörle yıkıldı. Eylemde arbede yaşandı ve bazı eylemciler gözetim altına alındı.
Yakılan ateş ise iİtfaiye ekibi tarafından söndürüldü.
Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları beraberinde, bazı sendika başkanları ile basına açıklama yaptı.
Naimoğluları, tek isteklerinin Başbakanla görüşmek olduğunuı söyledi.
Bu arada, KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş, ELSEN Başkanı Ahmet Tuğcu ve HÜRİŞ Başkanı Ahmet Serdaroğlu da Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin eylemine destek vererek Başbakan Ünal Üstel’e ve Hükümete eleştiriler yönelttiler.
Kasaplar Birliği ve Restorantçılar Birliği de eylem yerine giderek, destek belirtti.

Kasaplar Birliği Başkanı Raşit Şenkaya et konusundaki tartışmaların devam ettiğini ve kendilerinin de bir süre Hayvan Üreticileriyle fikir farklılıkları yaşadıklarını söyledi.
Ancak şu an Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği ile aynı tarafta olduklarını kaydeden Şenkaya, Hükümetin buzlu et ithalatına karşı olduklarını söyledi.
Ülkede yeterinde hayvanın varlığından bahseden Şenkaya, Hükümetin bunu dikkate almasını istedi.
Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman ve bazı parti vekilleri de eylem yerine giderek destek verdi.
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, aylık et tüketiminin 600 ton olduğunu Hükümetin de bir aylığına 20 ton et ithalatı için karar aldığını ifade ederek, “bu hiçbir sorunu çözmeyecek” dedi.
Bu kararın sadece bazı sektörleri zarara sokacağını kaydeden Tufan Erhürman, “Eylem toplumsal bir eyleme dönmüş durumdadır” dedi.