İlk başbakan Mustafa Çağatay anıldı
Eklenme Tarihi: 03 Nisan 2023

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk Başbakanı Mustafa Çağatay, ölümünün 34’üncü ölüm yıl dönümünde, Karaoğlanoğlu Mezarlığı’ndaki kabri başında törenle anıldı.

Törende Cumhurbaşkanı Ersin Tatar konuşma yaparken, merhum Başbakan Mustafa Çağatay’in ailesi adına Yücel Dolmacı’nın hazırladığı konuşmayı Nagehan Diner okudu.

Konuşmada, Mustafa Çağatay’ın, Çalışma Bakanlığı, Başbakanlığı döneminde yaptığı çalışmalara, demokratik, uzlaşmacı ve hoşgörülü kişiliğine vurgu yapıldı.

Mustafa Çağatay’ın, başarılı bir hukukçu, iyi bir hatip, güzler yüzlü, herkesi sabırla dinleyerek kararlarını veren, sade, gösterişten uzak yaşayan, mütevazi ve iyi bir yönetici olduğu hatırlatılan konuşmada, Başbakanlık görevini bürokraside bir makam, devlet memuriyeti olarak gördüğünü ve görevini her zaman yasalar ve tüzüklere bağlı kalarak yerine getirmeyi prensip edindiği de kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da törende, TMT’nin kurucularından, KKTC’nin ilk Başbakanı Mustafa Çağatay’ın, Limasol’dan Girne’ye, KKTC’nin kökleşmesi ve yücelmesinde emeği geçen büyük bir devlet adamı, bir hukukçu, mücadele insanı olduğunu belirterek, topluma çok büyük hizmetleri olduğunu söyledi.

Çağatay’ın KKTC’nin mimarları arasında olduğunu ifade eden Tatar, 40’ıncı yaşını kutlamaya hazırlanan KKTC devletinin yoluna devam etmesinin, Kıbrıs Türk halkının bağımsız ve özgür bir şekilde yaşamasının ve Doğu Akdeniz’de bir Türk devleti sahibi olmasının, Mustafa Çağatay ve onun gibi dava adamlarının mücadelesi sayesinde olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar, “Onların davası , davası bizim davanmızdır , mücadeleleri bizim mücadelemizdir. Çünkü daha dün yeni seçilen Rum liderin katıldığı bir etkinlikte Enosis’ten bahsedildiğini gördük. O bakımdan bu mücadele kutsaldır, Anavatan Türkiye’nin desteğiyle, bağımsızlık, özgürlük şiarıyla ve egemenlik temelinde bir anlaşma olması için birlik beraberliğimizi koruyarak mücaeelmiz devam edecek” dedi.

Beşinci kol faaliyetleriyle KKTC’yi karıştırmak için her türlü girişimin devam ettiğini de belirten Tatar, her ne kadar yıllarca federal bir anlaşma için görüşmeler yapılmış olsa da, bugün Ada’da bir anlaşma olacaksa, bunun eşit egemenlik temelinde olacağını dile getirdi.

Tatar, Kıbrıs’ta yeni siyasetin, egemen eşitlik ve uluslararası eşit statü temelinde olduğunu vurgulayarak, Kıbrıs Türk tarafının, ancak bunun kabul edilmesi halinde müzakere masasına döneceğini anımsatarak, bunu Anavatan Türkiye’nin de desteğiyle haykırmaya devam edeceklerini kaydetti.

Mustafa Çağatay’ı rahmetle anan Cumhurbaşkanı Tatar, “Onların davasını yürütmek, yönetmek ve Anavatan Türkiye ile kopmaz bağlarımızı güçlendirerek uyum içinde bu süreci devam ettirmek durumundayız” diye konuştu.

brt