İpek Koza Festivali, bu yıl 22-23 Mayıs’ta, sosyal medya üzerinden gerçekleştirilecek
Eklenme Tarihi: 13 Mayıs 2020

Kovid-19 salgını nedeniyle, dünyada ve ülkemizde, festival konser gibi organizasyonların yapılması, tedbir amaçlı olarak yasaklanmış durumda...

Girne Belediyesi ise hem vatandaşlara moral motivasyon sağlamak hem de Kıbrıs İpek Koza Festivalinin devamlılığına katkı sağlamak amacıyla konsept değişikliği yaparak bir ilke imza attı. Festival, bu yıl 22-23 Mayıs tarihlerinde, sosyal medya üzerinden gerçekleştiriyor.

Girne Belediyesi, Beylerbeyi Muhtarlığı, ve Yeşil Barış Hareketi işbirliğinde bu yıl “Üretim” temasıyla, sosyal medya üzerinden gerçekleşecek festivalle ilgili olarak Girne Belediyesi Hizmet Binasında basın toplantısı düzenlendi.

Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, basın toplantısında yaptığı konuşmada sağlık insan ve çevre konularının birbiriyle sıkı ilişki içinde olduğuna vurgu yaptı.

Sahir, festivalleri, ülkenin yok olmaya yüz tutan Kıbrıs lalesi, dut ağaçları, İpek Koza yetiştiriciliği ve İşçiliği gibi değerlerini yaşatmak , bu değerleri geleceğe taşıyarak, ekonomik ve turistik değer elde etmek için düzenlediklerini kaydetti.

Beylerbeyi Muhtarı Niyazi Engin de Koronavirüs salgınının festival gibi organizasyonları olumsuz etkilediğine vurgu yaparak, festivali, sosyal medya üzerinden gerçekleştirmek durumunda kaldıklarını kaydetti.
Engin, Festivalin buna rağmen renkli ve güzel bir programla hayat bulacağını belirterek, dünyada ve ülkede takip edilmesini diledi.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü de, Kovid-19 salgını nedeniyle festival gibi organizasyonların tüm dünyada askıya alındığını anımsattı.

Festivalin bu yıl standlar kurularak köy meydanında kutlanamayacağını ancak, dolu dolu bir içerikle sosyal medyadan gerçekleşeceğini dile getiren Güngördü, yapacakları çalışmalarla,bundan sonra yıl boyunca, köyü ziyaret eden herkesin, ipek koza el işlerine ulaşmasını sağlayacaklarını dile getirdi.(BRT)