Kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için KKTC’de de etkinlikler düzenlendi
Eklenme Tarihi: 25 Kasım 2021

Bugün, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü…

Birleşmiş Milletler’e göre, her 11 dakikada bir kadın veya kız ailesinden biri tarafından öldürülüyor…

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle açıklama yapan Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi, artan aile içi şiddet ve yeni tip koronavirüs  salgını nedeniyle kadın haklarındaki gerilemeye dikkati çekti.

Ofis yayımladığı raporda, 2020’de dünya genelinde 47 bin kadın veya kızın eşi ya da yakınlarından biri tarafından öldürüldüğü bilgisini paylaştı.

Kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için KKTC’de de etkinlikler düzenlendi.

Gazimağusa’da 23 Sivil Toplum Örgütü temsilcisi kadın tarafından yürüyüş gerçekleştirildi.

“Kadınım Korkmuyorum” ” Kadınım, Özgürüm, Farkındayım” sloganları eşliğinde yapılan yürüyüşte kadın örgütleri, Gazimağusa’da Kadın Sığınma evi açılması taleplerini dile getirdi.

Yürüyüş sonunda kadın örgütleri adına bir basın açıklaması yapan Özgür Taşçıoğlu Güler, ülkede her geçen gün artan kadına yönelik şiddet vakalarına dikkat çekdi.

2019-2021 yılları arasında polise 3 bin 65 kadına şiddet şikayetinin yapıldığını belirten Güler, Meclis tarafından onaylanan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi yasasının ve gereklerinin acilen yerine getirilmesi, şiddete uğrayan kadınlar için her ilçede sığınma evlerinin açılması, eviçi şiddetle mücadele yasasının bir an önce meclisten geçmesi gibi taleplerini dile getirdi.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Gününde başkent Lefkoşa’da da yürüyüş düzenlendi.

Yürüyüşte kadına karşı şiddet vakalarındaki artışa dikkat çekildi.BRT