Kalın: Kıbrıs Rum kesiminin şantajlarına boyun eğmiş bir dil var

Eklenme Tarihi: 04 Ekim 2020

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bir televizyon kanalında katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Avrupa Birliği Zirvesi’nde görüşülen ” Doğu Akdeniz krizi”ne ilişkin bir soru üzerine Kalın, “AB Zirvesinin ilk günkü sonuç bildirgesi bizim için tatmin edici değildi.” ifadesini kullandı.

Alman mevkidaşıyla bu konuda uzun ve sert bir görüşme yaptığını, Türkiye’nin tepkisini ilettiğini söyleyen Kalın, “Orada Kıbrıs Rum kesiminin şantajlarına boyun eğmiş bir dil var. Evet yaptırım çıkmadı ama kimse bize ‘Yaptırım çıkmadı hadi mutlu olun, buna sevinin’ demesin, böyle bir şey beklemesin. Bu ölümü gösterip sıtmaya razı etmek stratejisinin artık Türkiye’ye karşı işlemeyeceğini herkesin görmesi lazım” dedi.

Kalın, 500-600 bin nüfuslu bir küçük ada devletçiğinin nerdeyse 500 milyonluk bir Avrupa’yı esir almasının kabul edilebilir bir şey olmadığını da belirterek bunun Birliğin işleyişi açısından da hiç rasyonel bir şey olmadığını söyledi.

Kalın, içerden aldıkları bilgilere göre de pek çok Avrupa ülkesinin de Kıbrıs Rum kesimine şımarık tavırlarından dolayı çok büyük tepki gösterdiğini belirtti.

Kalın,  ‘Bu meseleleri günün sonunda Türkiye ve Yunanistan birlikte çözecek yani bunu biz AB üzerinden çözmeyeceğiz. Yunanistan AB üyesi olabilir ama son tahlilde komşu olanlar biziz.” Diye konuştu.

İstikşafi görüşmelerin üzerinde çalıştıklarını dile getiren Kalın, “2016’da nerede kaldıysa müzakereler aynen kaldığı yerden devam edecek, tarih önümüzdeki haftalarda belirlenir. Biz burada yine diplomasiye fırsat tanıyan bir bakış açısıyla bu sorunun barışçıl yollarla çözümü için çabalarımızı devam ettireceğiz.” bilgisini verdi.

Oruç Reis sismik araştırma gemisinin faaliyetlerinin, belirlenen NAVTEX’ler çerçevesinde yapıldığını ve yapılmaya da devam edeceğini aktaran Kalın, kıta sahanlığı meselesinin ikili olarak müzakere edilip çözülmesi gereken bir mesele olduğunu belirtti.

İbrahim Kalın, makul ve rasyonel olanın müzakereleri diplomasi yoluyla yönetmek olduğunu dile getirerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın buna bir şans verdiğini, Almanya’nın dönem başkanlığında, hem Türkiye-AB ilişkilerini ilerletmek hem Yunanistan’la ilişkileri makul bir hatta oturtmak için çaba içinde olduklarını söyledi.

Kalın, Mavi Vatan’dan, Türkiye’nin Kıbrıs ve civarındaki menfaatlerindenve Kıbrıs davasından geri adım söz konusu olmadığının da altını çizdi.

AA/BRT