Karaağaç’ta Şehit Cengiz Ratip büstü ile Çini, Seramik ve Taş Oyma Atölyesi açıldı

Eklenme Tarihi: 29 Temmuz 2021


Esentepe Belediyesi ile Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı işbirliğinde hayata geçirilen Karaağaç Çini, Seramik ve Taş Oyma Atölyesi ile aslen Baf Karaağaçlı olan ve 1964 yılında şehit edilen Türk Cemaat Meclisi Üyesi ilk ve tek parlamenter şehit Cengiz Ratip’in büstünün açılışı yapıldı.

Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan, gelişen Esentepe bölgesinin, sosyal belediyecilik anlayışıyla hayata geçirdiği projeler sayesinde ekonomik ve turistik faaliyetleri çeşitlendirerek güçlendirmek için çalıştıklarını belirtti ve projeler hakkında bilgi verdi.

Törende, Şehit Parlamenter Cengiz Ratip’in Oğlu Mustafa Kemal Gökeri de babasının özgeçmişini okurken, şehit Cengiz Ratip’in eşi Hayriye Cengiz en büyük arzusunun, şehit eşinin naaşının bulunarak KKTC’ye getirilmesi ve şehitliğe defnedilmesi olduğunu söyledi.

Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Lefkoşa Proje Koordinatörü Havva Pınar Ozan Küçükçavuş da TİKA olarak, faaliyet gösterdikleri 100 kadar ülkede, kadın istihdamını arttırmaya yönelik projelere öncelik verdiklerini; KKTC’de ise 1 buçuk yılda 5 kadın istihdamı projesinin hayata geçirildiğini kaydetti.

Etkinliğe katılan Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri de Cengiz Ratip’in eşi Hayriye Ratip’in konuşmasına vurgu yaptı.

Başçeri, “Maalesef 1963-74 arasında yaşananları hala hatırlamayanlar var. O günlerde çekilenleri unutmak isteyenler, unutanlar var. Bir çeşit hafıza kaybı yaşayanlar var. O hafıza kaybı yaşayanlara en güzle yanıtı siz verdiniz” diye konuştu.

TİKA’nın, KKTC’de bir buçuk yılda kadın istihdamına yönelik 5 projeyi hayata geçirdiğini anımsatan Başçeri, pandemi şartları nedeniyle gençlerde girişimci ruhun teşviki ve kadın isithdamının arttırlmasına yönelik bu projelerin arzu edilen sayıya ulaşamadığını ifade etti.

Başçeri, gençlerden ve kadınlardan daha önce yapılmamış alışılmışın dışında projeler hazırlayarak, yerel yönetimler, TİKA ve sivil toplum kuruluşlarının kapılarını çalmalarını istedi.

Başbakan Ersan Saner de yerel yönetimlerle merkezi yönetimlerin işbirliği ve uyum içinde çalışmasının önemine vurgu yaptı.

Yerel yönetimlerin faaliyet ve projelerine destek vermek için ellerindne gelen katkıyı yapmaya çalıştıklarını ifade eden Saner, çini seramik ve taş oyma atölyesiyle bölge kadınlarının hem aile hem ülke ekonomisine kaktı yapacağına inanç belirtti.

2017 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı döneminde, hayata geçirdikleri tüzüğü anımsatan Saner, bu tüzükle, el emeğiyle ekonomiye katkı koyacak kadınların sosyal yatırımlarının Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı tarafından yapılacağını anımsattı.

Başbakan Saner, Şehit Parlamenter Cengiz Ratip’in naaşının bulunması için partisinin, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentorsunda görev yaptığı sürede, konuyu gündeme taşıdıklarını ancak Ratip’in naaşının bulunması konusunda hala bir sonuca ulaşılamadığını belirtti.

Bu yöndeki girişimlerin devam edeceğini ifade eden Saner, son olarak KKTC’yi ziyaret eden Azerbaycan Dış İlişkiler Komitesi’ne de konuyu aktardıklarını ve Avrupa Konseyi’nde hukukçuları vasıtasıyla konuyu dile getirecekleri sözünü aldıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da Kıbrıs Cumhuriyeti milletvekilinin bu şekilde katledilmesi ve hala naaşının bulunamamasının bir insanlık suçu olduğunu belirtti.

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Cengiz Ratip’in naaşını bulmak için büyük uğraş verdiğini ancak bir sonuç alınamadığını kaydeden Cumhurbaşkanı
yaşanan kayıplar ve acıların boşa gitmediğini, bunların sonucunda KKTC devletinin kurulduğunu anımsattı.

Tatar, “Bazılarının, ısrarla ve inatla 1963-74 arası yaşananları unutmaları ve unutturmaya çalışmaları da beyhudedir. Çünkü Kıbrıs Türk Halkı bunları unutmayacak ve Anavatan Türkiyenin desteğiyle ilelebet mücadelesini onurlu bir şekilde sürdürecek egemen bir devlet olarak bu coğrafyada yaşamaya devam edecektir” dedi.

Konuşmaların ardından Esentepe Belediyesi-TİKA işbirliğinde hayata geçirilen Karaağaç Çini, Seramik ve Taş Oyma Atölyesi ile Şehit Parlamenter Cengiz Ratip’in büstünün açılışı yapıldı.