KAÜ’de “travma ve travma sonrası” temalı seminer düzenlendi
Eklenme Tarihi: 27 Nisan 2023

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) Eğitim Fakültesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü tarafından “Travma ve Travma Sonrası” semineri düzenlendi.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, KAÜ Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını KAÜ Rektörü Prof. Dr. Gökçe Keçeci yaptı.

Türkiye’de meydana gelen ve toplum üzerinde travmalara yol açan deprem felaketine değinen Keçeci, “Böyle bir etkinlik ile bizlere travma ile baş etme yöntemlerini gösterecek olan kıymetli hocalarımıza teşekkür ederiz.” dedi.

KAÜ Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü tarafından organize edilen seminerde alanında uzman akademisyenler tarafından ölüm, travma, yas ve yeniden başlamak, travmanın psikolojik etkileri, travma sonrası uyum süreci ve travma sonrası büyüme konuları ele alındı.

İlk oturumda KAÜ Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Demet Karakartal, ölüm, travma, yas ve yeniden başlamak üzerine bilgiler vererek; bu süreçlerin, bebeklik, çocukluk, yetişkinlik ve yaşlılık dönemlerinde nasıl tepkilere yol açtığını anlattı.

İkinci oturumda Kıbrıs Sağlık ve Toplum Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi, Yrd. Doç. Dr. Damla Alkan, travmanın psikolojik etkilerinden bahsederek, travmaların insanlar üzerinde, stres ve kaygı bozukluğuna, güvensizlik, hırçınlık, çekingenlik gibi birçok kişilik bozukluğuna sebebiyet verdiğini belirtti.

KAÜ Öğretim Görevlisi Uzman Psikolog Danışman Çağla Dinçer de travma sonrası uyum sürecinde en önemli unsurun, travmaya sebep olan olay veya durumlar karşısında kendine zaman tanımak olduğunu söyleyerek, “Herkesin süreci kendine özeldir ve zaman alabilir. Önemli olan onlarla yüzleşmek ve bunu yaparken de muhakkak psikolojik destek ve yardım almaktır.” dedi.

KAÜ Öğretim Görevlisi Uzman Klinik Psikolog Ebru Çorbacı travma sonrası büyüme konusuna dikkat çekerek “Travma sonrası çevremizin desteği, duygularımızı dışa vurabilmemiz travma sonrası büyümeyi gösterir.” dedi.

Katılımcılara “Bizi öldürmeyen şey güçlendirir mi?” sorusunu yönelten Çorbacı “Daima bunu düşünerek, yaşanılan her olayın ardından, profesyonel destek alarak hayata daha sıkı bağlanmalıyız.” diye konuştu.

İzleyicilerin soru ve görüşlerinin alınmasının ardından KAÜ Rektörü Prof. Dr. Gökçe Keçeci ve KAÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Alp Karaca teşekkür belgesi takdim etti.