“Kıbrıs Manzarası ve Muhtelifleri” ve “Zaman Şiiri” resim sergisi açıldı

Eklenme Tarihi: 14 Haziran 2021

Kazak Sanatçılar Alexey Utkin ve Asgat Dinikeyev’in Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için hazırladığı “Kıbrıs Manzarası ve Muhtelifleri” ve “Zaman Şiiri” resim sergisi  bugün  Girne Üniveristesi’nde  açıldı.

Girne Üniversitesi Güzel Sanatlar Galerisi’nde , 25 Haziran tarihine kadar, hafta içi 08.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek serginin açılışı Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu tarafından yapıldı.

Açılışta konuşan,  Girne Üniveristesi Mütevelli Heyeti Kurucu Başkanı  ve Rektörü Profesör Doktor İlkay Salihoğlu, Sanatçılar Alexey Utkin ve Asgat Dinikeyev’in 40 eserinin yer aldığı serginin,  Kıbrıs Modern Sanatlar müzesinin  371’inci sergisi olduğuna vurgu yaparak, kısa sürede  371 sergiye ev sahipliği yapmanın gururnu yaşadıklarını ifade etti.

Bir ülkenin bilim ve sanat olmadan gelişip büyüyemeyeceğini,  benliğini yitireceğini  söyleyen  Salihoğlu , Yakın Doğu Oluşumu ve Günsel Ailesinin, örnek bir tutum sergileyerek, diğer alanlarda olduğu gibi , Kıbrıs Türk Halkının  bilim ve sanatta da yücelmesi için çaba sarf ettiğini dile getirdi.

 Yakın Doğu Oluşumu Müzeler Daire Başkanı Profesör Doktor  Ali Efdal Özkul,insanoğlunun tarihin ilk  döneminden itibaren   kendini ifade etmek için  çeşitli yöntemler kullanarak sanat eserleri meydana getirdiğini  dile getirerek, bu  eserlerin günümüze  taşınmasına  müzeler ve müzeciliğin büyük önem taşıdığına vurgu yaptı..

Günümüzde toplumsal, sosyal ,psikolojik ve teknolojik  boyutuyla değerlendirilen  modern müzecilik , toplumu eğitmek , sosyal ve kültürel  açıdan gelişmesini  sağlamak gibi bir misyon  üstlendiğini dile getiren  Özkul, Yakın Doğu oluşumunun sanat, müzecilik ve kütüphaneler konusunda  ülkede önemli bir misyon üstlendiğine dikkat çekti.

Oluşumun, Kıbrıs arkeoloji müzesi  ile denizcilik tarihi müzelerini hedefe geçireceğini ardından , Yeniboğaziçi kampüsünde büyük kütüphanenin hizmete  gireceğini kaydeden Özkul, serginin gerçekleşmesine kaktı koyan herkesi kutladı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu,ülkeyi , kültürünü anlatan her bir sanat eserinin , KKTC’nin geçmişiyle  geleceği arasında kurulacak bir köprü olduğuna  inanç belirtti.

Bakan Amcaoğlu, konuşmasında,  ülkede teknoloji, bilim , bankacılık, eğitim  yanında, kültür sanatın  da gelişmesi için  çaba sarf eden  , ülke kültürü ve sanatına sahip çıkarak gelecek nesillere aktaracak çalışmalara imza atan   Günsel ailesi ve Yakın Doğu Oluşumuna  , bir ebeveyn, bir vatandaş ve ülkenin milli eğitim ve kültür bakanı olarak teşekkür etti..

Etkinliğin, Modern Sanat müzesinin 371inci sergi olmasının da ayrı  bir anlam taşıdığını kaydeden Amcaoğlu, sergiye emeği geçen herkesi kutladı.

Konuşmaların ardından sergi açılışı gerçekleştirildi.

Ulusal ve Uluslararası birçok sergiye katılan Alexey Utkin’in “Kıbrıs Manzarası ve Muhtelifleri” sergisi 20 eserden oluşuyor. Lefkoşa ve Girne’nin tarihi bölgelerini resmeden sanatçının eserlerinde detaylar ön plana çıkıyor. Asgat Dinikeyev’in zamanın çağrıştırdıklarını resmettiği “Zaman Şiiri” sergisi de yine 20 eserden oluşuyor.