Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Birliği etkinlik düzenleyecek
Eklenme Tarihi: 05 Mayıs 2023

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Birliği, 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü dolayısıyla yarın Lefkoşa’da etkinlik düzenleyecek.

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Birliği Başkanı Ali Özgöçmen’in verdiği bilgiye göre, halka da açık olan etkinlik 09.00-16.00 saatleri arasında Lefkoşa Kızılbaş Park’ta yer alacak.

Özgöçmen, dünyanın en eski ve kutsal mesleklerinden birisi olan ebelik mesleğinin, “doğum eylemini gerçekleştirmenin yanında ana–çocuk sağlığı, doğum öncesi ve doğum sonrası anne ve bebek bakım hizmetleri, anne ve bebekle ilgili koruyucu tedbirlerin ve tıbbi önlemlerin alınması, gerekli hallerde ilk yardım ve acil önlemlerin alınması” gibi hizmetler verdiğine işaret etti ve şunları kaydetti:

“Ebeler, sağlık alanında yurdumuzun her köşesinde oldukça önemli ve kutsal bir görevi yerine getirmektedirler. Ülkemiz genelinde bu kutsal meslek özel ve kamu dahil olmak üzere toplan 65 kişi tarafından yürütülmektedir. Bu rakam iddia edilen nüfusa göre bile yetersizdir. Kuşkusuz bu veriyle ülkemizde ebelik eğitimini ve ebelerin iş yaşamlarında teşvik edici yasal ve politik kararlar üretilmelidir.

Dünya Ebeler günü vesilesiyle, bu kutsal görevi özveri, sabır ve gayret ile yerine getiren bütün ebelerimizin 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü kutlar, sağlık ve esenlikler dileriz.”