Kılıçdaroğlu: Türk tarafının ortaya koyduğu egemenlik vizyonunu destekliyoruz
Eklenme Tarihi: 10 Haziran 2021

Türkiye’deki Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sırasıyla CTP, HP, TDP, YDP ve DP heyetleriyle  görüştü.

Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’nda gerçekleşen görüşmelerde konuşan Kılıçdaroğlu ağırlıklı olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde demokrasi kültürünün güçlendirilmesi istemini dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, bunda başarı sağlanabilmesi halinde daha güçlü bir Devlet yapısına ulaşılabileceğini kaydetti.

Kıbrıs konusunda ise Kılıçdaroğlu, Türk tarafının ortaya koyduğu vizyonu desteklediklerini belirterek “Amacımız Kıbrıslı Türklerin özgür, bağımsız ve kendi devletlerinde uluslararası tanınmışlığa sahip bir şeklde yaşamasıdır” ifadelerini kullandı.

Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman da  Ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmanın kendileri açısından büyük önem arz ettiğini belirterek, olası bir çözüm durumunda Kıbrıs Türk ekonomisiyle  Rum ekonomisinin belli bir dengede olması gerektiğini ifade etti.

Erhürman, bu adanın 2 kurucu ortağından birisi olan Kıbrıslı Türklerin hak ettiği noktada olabilmesi, uluslararası hukukun içine dahil olması ve uluslararası toplumun eşit bir mensubu olarak her yerde kabul görebilmesi gerektiğini aktardı.

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay da kendilerinin, demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü savununan bir parti olduklarını ve Türkiye Cumhuriyeti ile karşılıklı saygıya dayalı bir ilişkiyi benimsediklerini söyledi.

Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit ise KKTC’deki siyasi yaşamın Türkiye’den çok etkilendiğini belirterek, KKTC’nin kötü şeylerin merkezi olarak değil deniziyle doğasıyla anılmasını arzu ettiklerini, bu yönde buna dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Özyiğit, Türkiye ile karşılıklı saygıya dayalı bir ilişki tercih ettiklerini de kaydetti.

Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı ise Anavatan'la her zaman birlikteyiz mesajı verdiği açıklamasında  Kıbrıs Türk tarafının duyurduğu yeni dış politikayı destekleyen Anavatan Türkiye’ye teşekkür etti.

 

Demokrat Parti Genel Başkanı Fikri Ataoğlu da Anavatan Türkiye’nin desteğine teşekkür ederken, 2004 referandumundan sonra yalnız bırakılan Kıbrıslı Türklere destek veren tek ülkenin yine Türkiye olduğunu hatırlattı.