KKTC’de çocuklar için çeşitli etkinlikler organize edildi
Eklenme Tarihi: 01 Haziran 2023

Bugün 1 Haziran Dünya Çocuk Günü..
Cenevre’de 1925 yılında 54 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen Çocukların Refahı için Dünya Konferansı’nda, Çocukların Korunmasına Dair Cenevre Bildirgesi’ninkabul edilmesinin ardından birçok ülkede 1 Haziran Dünya Çocuk Günü olarak kutlanıyor.

Ülkemizde de gün dolayısıyla birçok etkinlik düzenlendi.

Dünya Çocuk Günü nedeniyle Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar öncülüğünde Yenicami Okul Öncesi Eğitim Merkezi’nde bir etkinlik düzenlendi.

Etkinlikte konuşan Sibel Tatar, çocukların sadece yılda bir gün değil her zaman hatırlanması gerektiğine dikkatİ çekerek, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde çocuklar için yapılan çalışmalardan bahsetti.

Çocuklar için yapılması gereken birçok proje ve çalışma olduğunu ifade eden Sibel Tatar, çocukların refahının iyileştirilmesi ve çocuk haklarına duyarlılığın artması için çalışmalara büyük bir kararlılıkla devam edeceklerine vurgu yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Sosyal Hizmetler Dairesi ile Vakıflar İdaresi işbirliğindeLefkoşa Atatürk İlkokulu’nda 1 Haziran Dünya Çocuk Günü Şenliği gerçekleştirildi.

Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı’na bağlıKültür Dairesi de Dünya Çocuk Günü dolayısıyla etkinlik düzenledi.

İskele Belediyeside 1 Haziran Dünya Çocuk Günü’nde “tüm çocukların yüzü gülsün” temasıyla, İskele Belediyesi Halk Plajı’nda etkinlik organize etti.

Lefkoşa Türk Belediyesi de 1 Haziran Dünya Çocuk Günü kapsamında çocuklara yönelik etkinlikler gerçekleştiriyor. Lefkoşa Belediye Orkestrası Çocuk ve Çok Sesli Gençlik Korosu ile Girne Oda Korosu ortak konser verecek.

Rauf Denktaş Üniversitesi Kültür Merkezi-Eski Mısırlızade Sineması’ndaki etkinlik saat 20.00’de başlayacak.

Gönyeli-Alayköy Çocuk Şenliğide bu akşam gerçekleştiriliyor.Gönyeli Eski Belediye Hizmet Binası’ndan Yalçın Park’a Kortej ile saat 18.30’da başlayan şenlikte dans gösterileri ve çocuklara yönelik eğlenceler yer alıyor.

Mesarya Belediyesi’nin 1. Mesarya Çocuk Festivali de Akdoğan’da gerçekleştiriliyor.

Festivalin sabah programında çocuklar çeşitli etkinlikler ve birbirinden güzel oyunlarla eğlenceli bir gün geçirdiler.

Mesarya Belediye Başkanı Ahmet Latif, çocukların 1 Haziran Dünya Çocuk Günü’nü kutlamasının ardından balonlar uçurdular.

BRT