KTOEÖS ve KTÖS yarın Eğitim Bakanlığına siyah çelenk koyacak
Eklenme Tarihi: 21 Mayıs 2023

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) , Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ile birlikte, Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın öğretmen haklarını gasp ettiği gerekçesiyle yarın saat 12.00’de okul temsilcileri ve kurullar düzeyinde Milli Eğitim Bakanlığı’na siyah çelenk koyacak.

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Başkanı Selma Eylem,Sendika Yönetim Kurulu adına yaptığı yazılı açıklamada, geçen yıl öğretmenlerin görüşlerine rağmen yüksek danışmadan geçirilip, Meclis’te ivediliği alınarak bekleyen Öğretmenler (Değişiklik) Yasası Tasarısı’nın komitede görüşülmesi gündeme geldiği andan itibaren grev ve eylemlerle tavırlarını ortaya koyduklarını anımsattı.

Eylem, öğretmenlerin zayıflatılarak bölünmek ve etkisiz hale getirilmek istendiğini savunarak, okullardaki sorunları dile getirdi.

Türkiye’deki 6 Şubat depreminin ardından depreme karşı risk taşıyan okullarda gerekli test ve tadilatların yapılmadığını, seneye daha da kalabalık olması beklenen sınıflar için önlem alınmadığını kaydeden Eylem, Eğitim Bakanlığı ve hükümetinsorunlarla ilgilenmediğini belirtti.

Öğretmenlerin kararlı olduğunu ve direneceğini vurgulayan Eylem, “Gerekirse hiçbir faaliyeti, töreni, sınav hazırlıklarını, sınavları yapmayacak, notları söylemeyecek, karne ve diploma vermeyeceğiz, Eylül’de okulları açmayacağız” dedi.

Veliler ve toplumun tüm kesimlerinin seslerini duyarak mücadelelerine destek vermesi gerektiğini kaydeden Eylem, hedefin özelde öğretmen ve örgütü, genelde ise toplum olduğunu savundu.