KTÖS, yarın üç okulda greve gidecek
Eklenme Tarihi: 21 Mayıs 2023

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Genel Sekreteri Burak Maviş tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, yarın saat 08:00-12:40 arasında Şehit İlker Karter İlkokulu, İskele Maarif Anaokulu ve İskele Dr.Suat Günsel Devlet İlkokulu’nda grevde olunacak; saat 10:00’da Şehit İlker Karter İlkokulu önünde “Adanın Kuzeyindeki Yabancı Öğrencilerin Eğitim Gerçeği, Sorunlar ve Çözüm Önerilerimizi” temalı basın toplantısı düzenlenecek; saat 12:00’de ise Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası ile birlikte ise Eğitim Bakanlığı önünde ‘eğitimin genel sorunları” dile getirilecek.

Maviş, Eğitim Bakanlığı’nın birçok konuda okullara ve öğretmenlere destek verme konusunda yetersiz kaldığını, yetersizliğini örtmek için suni gündemler yaratarak, okulların gerçek sorunlarını toplumun odak noktası yapmak yerine, eğitimin gerçek gündemini değiştirmek için yaz aylarındaki tepkiler sonucu 9 aydır buzdolabında bekleyen Öğretmenler Yasası Değişiklik Tasarısı’na sarıldığını savundu.
Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun yabancı öğrenciler konusunda yaptığı açıklamaları da eleştiren Maviş, yabancı öğrenciler konusunun okullardaki “gerçek” sorunlardan birisi olduğunu vurguladı.

Burak Maviş, “Gerçek gündemlerimizden biri olan yabancı öğrenciler konusu artık Kıbrıs Türk eğitim sisteminin bir gerçeğidir. Yabancı öğrencilerin eğitim ihtiyacı öğretmenlerin kişisel bilgi, beceri, deneyim ve inisiyatifine bırakılmıştır. Hükümet ve bakanlığın bu konuda hazırlıklı olmaması ve önlem almaması nedeniyle okullarımızda çeşitli sorunlar yaşanmaktadır” dedi.