MEB ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı arasında fidan dikimi için protokol imzalandı
Eklenme Tarihi: 12 Ocak 2023

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı arasında “55 bin 773 öğrenci 55 bin 773 fidan Ağaçlandırma İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Protokole Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz imza koydu.

Ağaçlandırmanın önemini öğrencilere ve geniş halk kitlelerine duyurarak farkındalık yaratmak ve kamuoyu bilincini artırmak amacıyla hazırlanan protokol kapsamında, Kalkanlı ve Mersinlik bölgelerinde belirlenen alanlara her öğrenci adına fidan ekilecek.

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu imza töreninde yaptığı konuşmada, iklim değişikliğine bağlı kuraklık ve diğer çevre sorunlarını aşmak adına KKTC’de mücadele sürdürüldüğünü kaydetti.

“Geleceği emanet edeceğimiz çocuklarımızı da bu mücadeleye katmak istedik” diyen Çavuşoğlu, her çocuk için bir fidan ekileceğini belirtti.

Projenin, çocukların eğitimine ve vizyonuna farkındalık katacağını söyleyen Çavuşoğlu, çevreyi, temiz ve yeşil tutma noktasına da hizmet edeceğini kaydetti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz da dünyanın da KKTC’nin de iklim değişikliğinden kaynaklanan olumsuz etkileri yaşadığını, bu etkilerden korunma noktasında orman varlığını artırmanın önemli olduğunu söyledi.

Dünyanın ve ülkenin kurak bir dönemden geçtiğini dile getiren Oğuz, orman sevgisini pekiştirecek bu tarz etkinliklerin önemine vurgu yaparak, ormanları korumanın da önemli bir görev olduğunu, orman yangınlarını önlemek adına eğitim ve uyarıya ihtiyaç duyulduğunu belirtti.