Meteoroloji Dairesi İle Kandilli Rasathanesi, deprem izleme ve araştırma konularında protokol imzaladı
Eklenme Tarihi: 22 Mart 2023

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Meteoroloji Dairesi ile Türkiye’deki Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü arasında deprem izleme ve araştırmaları alanında bilimsel iş birliği, hizmet içi eğitimler ile teknik ve donanım desteğini kapsayan yeni bir iş birliği protokolü imzalandı.

İmza töreni Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Enver Öztürk ile Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener’in katılımıyla gerçekleşti.

Burada konuşan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Öztürk, protokolün KKTC’de bulunan sismik gözlem istasyonlarının geliştirilmesi ve müşterek çalıştırılmasını amaçladığını, buna ek olarak deprem izleme konusunda var olan teknik altyapının geliştirileceğini ve ortak araştırmalar yapılacağını söyledi.

KKTC’de bulunan beş sismoloji istasyonunun tamamen yenileneceğini ve iki tam teşekküllü istasyon daha kurulacağını aktaran Öztürk, protokol çerçevesinde Meteoroloji Dairesi’nin Akdeniz’deki sismik hareketliliği Kandilli Rasathanesi ile müşterek izleyeceğini de belirtti.

BRT