Milli Mücadele ve Kıbrıs Türkleri Sergisi yarın Lefkoşa Bedesten’de açılıyor
Eklenme Tarihi: 11 Ocak 2023

 

1. Dünya Savaşı’nın 1914’te başlayıp, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanına kadar süren milli mücadele sürecini kapsayan “Milli Mücadele ve Kıbrıs Türkleri Sergisi” yarın Lefkoşa Bedesten’de açılıyor.

 

Kıbrıs Türk Vakıflar İdaresi’nden verilen bilgiye göre, açılışı saat 15.00’te yapılacak sergide İstiklal Harbi ve burada rol alan Kıbrıslı Türkler, Türkiye Cumhuriyeti’nin İlanı, Kıbrıs’a gönderilen Türk askerlerine Kıbrıslı Türklerin destekleri ve tüm bu olaylara tanıklık edenlerin öyküleri yer alacak.
Sergiye ilişkin açıklamalarda bulunan Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, Kıbrıslı Türklerin kayıklarla, gemilerle Anadolu’ya giderek milli mücadeleye destek verdiğini; Türkiye’de tahsil yapan Kıbrıslı Türklerin cepheye gidip savaştığını belirterek, Kurtuluş Savaşı’nda birçok Kıbrıslı Türk’ün milli mücadele sırasında şehit düştüğünü kaydetti.

Milli mücadeleye destek veren Kıbrıslı Türk kadınların da en değerli eşyalarını satarak elde ettikleri geliri Anadolu’ya gönderdiklerini ifade eden Benter, “Ayrıca çok sayıda Kıbrıslı Türk zengin mücadeleye katkı koyarmış ve tüm camilerde para toplanarak Milli mücadelenin yanında olunmuştur.” ifadelerini kullandı.
Anadolu’da verilen mücadelenin yanı sıra, Kıbrıs’taki milli mücadeleye destek için önemli girişimler yapıldığına işaret eden Benter, “İngiliz döneminde Anadolu’da esir düşenlerin bir kısmı Kıbrıs adasına gönderildi. Esirler bugünün Askeri Kampı Gülseren bölgesine yerleştirilmişti. Çok işkencelere maruz kaldılar” dedi.

Benter şöyle devam etti:

“Kıbrıs Türkleri esirlere yardım için çok çabaladı. Yasak ve riskli olmasına rağmen halk esirlere yemek ulaştırırdı. Bunlardan biri de Balaban Köyü’nden Mehmet Guselli’dir. Kendisi fırıncı idi. Gece yarısı gizlice fırını açar ve her gece esirler için ekmek, zeytinli ve hellimli yapar gizlice kampa yollardı.”
Tüm bunların yanı sıra Kıbrıslı Türklerin tüm maddi imkanlarını ortaya koyarak Milli Mücadeleye destek verdiğini aktaran Benter, “Nüfuslu ve varlıklı kişiler hiç boş durmadılar. Bana ne? Demediler. İmkanlarını ve canlarını ortaya koyarak mücadeleye destek oldular. Ancak İngilizlerin eline geçen plan sonucunda hepsi evlerinden aniden alınıp Girne Kalesi’nde ağır şartlarda hapis yattılar” şeklinde devam etti.
6 ay sürecek sergide, birçok önemli eser, belge ve bilgilerin ilk kez halkla buluşacağı belirtildi.