Ot Kültür Dayanışma Festivali bu yıl depremzedeler yararına gerçekleştirilecek
Eklenme Tarihi: 16 Mart 2023

Doğadan doğal beslenmenin önemine dikkati çekmek ve ovadaki yenilebilir otları tanıtmak amacıyla geleneksel olarak gerçekleştirilen Ot Kültür Dayanışma Festivali’nin 7’ncisi bu yıl depremzedeler yararına yapılıyor.

Tatlısı Belediye Başkanı Hayri Orçan, Zambak Tatil Köyünde basın toplantısı düzenleyerek festivalin detayları hakkında bilgi verdi.

Orçan, başta ‘Şampiyon Melekler Takımı’ olmak üzere depremde hayatını kaybedenleri rahmet dileyerek “üzüntümüz çok büyük ancak hayat devam ediyor” dedi.
Yavaş yavaş sosyal yaşama dönülmesi adına bazı adımlar atılması gerektiğini kaydeden Orçan, söz konusu festivali bu yıl dayanışma ve yardımlaşma konseptine dönüştürdüklerini ve festivalden elde edilecek olan gelirin de depremzedeler yararına kullanılacağını ifade etti.
Orçan, Festival bütçesi içerisinde yer alan konserleri iptal ederek oraya harcanacak olan para ve stantlardan elde edilecek olan gelirlerin depremzedeler yararına kullanılacağını belirtti.

Bunun adının eğlence değil dayanışma ve yardımlaşma olduğunu vurgulayan Orçan, Kıbrıs Türk halkı yaşanan deprem felaketinde çok büyük bir birlik ve dayanışma örneği sergilediğini anlattı.

Orçan, depremden mağdur olan yaklaşık 80 kişinin Zambak Tatil köyünde ağırlandığını da söyleyerek söz konusu depremzedelerin Pazar günü düzenlenecek olan etkinliğe katılacaklarını belirtti.

Festivalin Sanat Küratörü İpek Deniz de Uluslararası Sanat Sempozyumunda yapılan yaklaşık 65 eserinin festivalde sergilenerek satışa sunulacağını ve buradan elde edilecek olan gelirin de depremzedeler yararına kullanılacağını kaydetti.

Festivalin sunuculuğunu üstlenen Pembe Düzova ise dayanışma ve yardımlaşma için herkesi festivale davet etti.

Final Organizasyon Direktörü Yıltan Tozakı de Ot Kültür Dayanışma Festivali’nde canlı heykeller, uzun adamlar ücretsiz karikatür çizimi, illüzyon gösterisi ve keman dinletisinin olacağını aktararak, festivalin hem birlik beraberlik hem de yardımlaşma ve moral açısından önemli olduğunu söyledi.
BRT