Pandemi kısıtlamaları sürecinde Gemiadamları Değişimi Genelgesi yayımlandı

Eklenme Tarihi: 04 Aralık 2020

Türkiye’de, Kovid-19 salgını sürecinde gemi adamları için riskin en aza indirilmesi ve taşımacılığın aksamadan devam etmesi amacıyla “Pandemi Kısıtlamaları Sürecinde Gemiadamları Değişimi Genelgesi” yayımlandı.

Genelgeye göre Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti limanları arasında düzenli sefer yapan gemilerde görev alan gemi adamları, yurt içi lojistik çalışan olarak değerlendirilecek ve karantina kısıtlamalarına tabi olmayacak.

Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü Kovid-19 salgını sürecinde gemi adamları için riskin en aza indirilmesi ve taşımacılığın aksamadan devam etmesi amacıyla “Pandemi Kısıtlamaları Sürecinde Gemiadamları Değişimi Genelgesi” yayımlandı.

Çıkarılan genelge kapsamında, bu süreçte olabilecek seyahat kısıtlamalarında, gemiye katılış ve gemiden ayrılışları kolaylaştırmak üzere gemi adamları ulusal seyahat kısıtlamalarından muaf tutulacak.

Bu süreçte, Türk boğazlarından geçiş yapan gemiler için personel değişimleri İstanbul ve Çanakkale’de yapılacak.

Çıkarılan genelge kapsamında, Türkiye-KKTC arasında görevli olanlara “yurt içi çalışan” formülü uygulanacak.

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti limanları arasında düzenli sefer yapan gemilerde görev alan gemi adamları, yurt içi lojistik çalışan olarak değerlendirilecek ve karantina kısıtlamalarına tabi olmayacak.

Türkiye’ye giriş ve çıkış yasağı olan yabancı uyruklu gemi adamları, genelgenin kapsamı dışında tutulacak.

BRT/AA