Prof. Dr. Ortaylı BRT’ye konuk oldu: ‘KKTC’den çocuklarımızın vefatının acısını yaşıyoruz’
Eklenme Tarihi: 12 Mart 2023

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) ailesi olarak bugün önemli bir konuğu ağırladık.

Tarihçi ve Akademisyen Profesör Doktor İlber Ortaylı,BRT‘de Aziz Karaaziz’in hazırlayıp sunduğu ‘Gündem+’ özel programında önemli açıklamalarda bulundu.

İlber Ortaylı’yı BRT’ye gelişinde Kurum
Müdürü Meryem Özkurt karşıladı. Bir süre Ortaylı ile sohbet eden Özkurt, Ortaylı’ya Yayıncılık Tarihi Müzesi’ni de gezdirdi.Ortaylı, daha sonra programa katıldı

Profesör Ortaylı, depremden son derece üzgün olduğunu belirterek başladığı konuşmada, “bizleri en çok üzen olay da Kıbrısımızdan gelen sevgili yavrularımızın gençlerimizin şehit olmalarıdır” dedi.

Böyle bir hazin sonun kendilerini de çok üzdüğünü belirten Prof.Dr.Ortaylı, acıların unutulmayacağını ancak tarihe mal olduğuna kaydetti.

Türkiye’nin depremlerden ders almadığına değinen Prof. Dr. Ortaylı, “lütfen artık inşaatlarımızı yaparken uzmanlara kontrol ettirelim. Türkiye ve KKTC’nin müteahhitlere mahkum bir ülke değildir” dedi.

Prof.Dr.Ortaylı KKTC’nin çok yakında entellektüel yapısıyla dünyanın dikkatini çekeceğini ve milletler ailesindeki yerini alacağına inancını dile getirdi.

Kıbrıslı Türk gençlerin Türkiye üniversitelerinde rahatlıkla mezun olduğuna işaret eden Prof. Dr. Ortaylı, “bu yapının dünyada dikkat çekmemesi mümkün değil” dedi.

Prof.Dr.İlber Ortaylı, yeni bir eğitim tarzına girilmesi ve zeki çocuklar için okullar yapılması gerektiğini kaydederek, ingilizceyi bilen, düşünen ve yazan gençlerin yetiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Yüksek eğitim kurumların yönelinmesi gerektiğini, Kıbrıs gençliğinin Türkçe’yi kolay ve güzel konuştuğunu, bunun yörük türkçesi olduğunu kaydeden Prof.Dr.Ortaylı, bunu geliştirmek için seçkinci eğitime geçmek gerektiğine işaret etti.

Prof.Dr.İlber Ortaylı, Kıbrıs’ın tiyatro ve müzik alanında ve ziraat ve tarım alanında çok gelişebilecek potansiyeli bulunduğunu belirterek, gençlerin geçmişte olduğu gibi gençlerinin yerinde iyi yetişmesine önem verilmesine gerektiğini vurguladı..

Türkiye’den KKTC’ye gelen nüfusun kendini buraya tamamen adapte etmesi gerektiğine de vurgu yapan Prof.Dr.Ortaylı, nüfusun verimli ortamlarla birleşmesiyle verimli bir sürece girileceğini anımsattı.

BRT