Rauf Raif Denktaş Anıt Mezarı, Cumhuriyet Parkı Çevre düzenlemesi ve peyzaj tasarım projesi ilk etap çalışmaları başladı
Eklenme Tarihi: 30 Mayıs 2024


Rauf Raif Denktaş Anıt Mezarı, Cumhuriyet Parkı Çevre düzenlemesi ve peyzaj tasarım projesi ilk etap çalışmaları başladı.

Doğu Akdeniz Üniversitesi tarafından hazırlanan proje ihaleyi kazanan Capiton şirketi tarafından yürütülüyor.

2 etaplı projenin 4 ayda tamamlanması planlanan ilk etabında çevre düzenlemesi, beton zeminlerin yenilenmesi ve ilavesi, bitkisel peyzaj, sulama sistemi, oturma grupları, kay kay alanı, Rauf Raif Denktaş Anı duvarı ve bilgi panoları yapılacak…

İlk etabın tamamlanmasının ardından 2 etap için çıkılacak ihalede ise elektrik sisteminin yenilenmesi, çocuk oyun alanlarının yapılması ve alanın tellenmesi yer alıyor.

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı, Fikri Ataoğlu, bakanlık bürokratlarıyla birlikte devam eden ilk etap çalışmalarını yerinde inceledi ve bilgi aldı.

Gelinen aşama ile ilgili basına açıklamalarda bulunan Ataoğlu, proje hazırlanırken Denktaş ailesinin de görüş ve fikirlerini aldıklarını belirtti.

Ataoğlu, projenin tamamlanmasının ardından anıt ve parkın sürdürülebilir bir yapıda devam etmesini arzu ettiklerini kaydetti.

Fikri Ataoğlu, “Biz kendi içimizde görüştük. Cumhurbaşkanlığındaki askerimizin kontrol ve yönetimi altına nasıl alınabilir şeklinde görüşmelerimiz oldu. Bunu Cumhurbaşkanı’mızla, komutanlarımızla, Bakanlar Kurulu ile görüşüp en iyi şekilde nasıl olabileceğine karar vereceğiz. Dr. Fazıl Küçük’ün de, Denktaş’ın da anıtının askerimizin kontrol ve denetimi altında olabileceği şekli yaratmaya çalışıyoruz” dedi.